Na hlavný obsah

Veľké prepúšťanie neplánuje len štát, ale aj súkromné firmy. Analytik priblížil, čo nás v budúcom roku čaká

Prepúšťať chce aj skupina Schaeffler.

Veľké prepúšťanie neplánuje len štát, ale aj súkromné firmy. Analytik priblížil, čo nás v budúcom roku čaká
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Daniel Stehlík

Vláda chystá reštrikčné opatrenia. V budúcom roku chce prepustiť tisíce štátnych zamestnancov. No prepúšťanie zrejme neobíde ani súkromný sektor.

Napríklad skupina Schaeffler, ktorá je jedným z hlavných dodávateľov pre automobilový priemysel v Európe. Kľúčový investor na Slovensku oznámil, že ruší viac ako 4,5-tisíc pracovných miest.

Prepúšťaniu v štátnom aj súkromnom sektore v roku 2025 sme sa venovali v relácii Peniaze:

Na Slovensku zamestnáva až 10-tisíc ľudí, pričom Nemci plánujú rušiť pracovné miesta po celej Európe.

„Po takomto hromadnom prepúšťaní v rámci súkromného sektora, samozrejme, časť skupiny obyvateľstva si bude hľadať nové pracovné miesta. Treba povedať, že nezamestnanosť v súčasnosti je naozaj veľmi nízka, ľahko nad piatimi percentami, čiže nateraz je zatiaľ pracovných príležitostí dostatok,“ uviedol analytik Dominik Hapl.

Expert priblížil hlavný dôvod, ktorý k situácii prispieva. Nemecká ekonomika stagnuje, čím sa automobilový sektor dostáva pod značný tlak. Odráža sa to napríklad aj na zatváraní tovární v Nemecku. Slovenská ekonomika je veľmi otvorená a naviazaná na automobilový sektor.

„Je pomerne vysoký predpoklad, že v nejakom smere sa to dotkne aj spoločnosti na Slovensku. Automobilový sektor prechádza určitou transformáciou a povedzme si úprimne, že nemecké automobilky nezachytili aktuálny trend prechodu na elektromobily, ktorý sa k nám tlačí či už z Číny alebo zo západu v podobe spoločnosti ako je Tesla,“ dodal Hapl.

Práce bude dosť

Aj napriek prepúšťaniu všetky titulky v novinách pravidelne hlásia, že slovenské firmy majú problémy obsadiť pracovné miesta.

„Treba povedať, že pracovný trh je pomerne silný. Takže nie sme v stave ako v roku 2008, kedy ekonomika padala do nejakej recesie a bolo hromadné prepúšťanie napriek sektormi a naopak firmy nechceli naberať zamestnancov v tom čase. Čiže dneska nám takýto scenár zatiaľ nehrozí,“ vysvetlil Hapl.

Analytik doplnil, že pre rok 2025 sa očakáva ekonomický rast. Preto predpokladá, že pôjde skôr o preskupenie časti obyvateľstva, pokiaľ príde o prácu, v rámci sektora do podobnej firmy.

„Alebo budú musieť prejsť nejakou rekvalifikáciou na to, aby si našli lepšie zamestnanie, ktoré im bude vyhovovať,“ doplnil expert.

V nasledujúcich rokoch bude najviac pracovníkov na Slovensku chýbať v oblasti zdravotníctva, sociálnej pomoci či stavebníctve.

Celkovo má byť potreba dodatočných pracovníkov rádovo v stovkách tisíc. Príčiny sú najmä dve. Demografická zmena a tiež podpora predčasných dôchodkov zo strany vlády. Na Slovensku aktuálne pracuje celkom 2,4 milióna ľudí.

Viac ako 150-tisíc ľudí nechodí do práce a sú príťažou pre štát. Polovica z týchto ľudí však pracuje načierno v zahraničí, pričom tento problém treba podľa Republikovej únie zamestnávateľov akútne riešiť.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika