Na hlavný obsah

Venezuelskí lídri demokratickej opozície si prevzali Sacharovu cenu za slobodu myslenia

O ocenení rozhodla ešte koncom októbra Konferencia predsedov EP.

Venezuelskí lídri demokratickej opozície si prevzali Sacharovu cenu za slobodu myslenia
Na snímke María Corina Machadová a Edmundo González Urrutia. Foto: ČTK/Profimedia

Predsedníčka Európskeho parlamentu (EP) Roberta Metsolová odovzdala na utorkovej (17. 12.) ceremónii v štrasburskom sídle EP Sacharovovu cenu za slobodu myslenia za rok 2024 lídrom demokratickej opozície z Venezuely Maríi Corine Machadovej a Edmundovi Gonzálezovi Urrutiovi, informuje TASR.

„Vaša odvaha v boji za venezuelskú demokraciu je inšpirujúca. Vaše úsilie nám pripomína, že je na každom z nás bojovať za demokraciu. Pretože sloboda musí zvíťaziť všade a vždy,“ povedala Metsolová smerom k laureátom.

Na slávnostnom odovzdávaní sa osobne zúčastnil Urrutia, ktorého Európsky parlament (EP) uznal za legitímneho a demokraticky zvoleného prezidenta Venezuely. Krajinu opustil v septembri po tom, čo bol na neho vydaný zatykač.

Urrutia v ďakovnej reči vzdal hold aj predchádzajúcim laureátom, pričom spomenul napríklad Alexandra Dubčeka či nebohého ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného.

V Štrasburgu sa na slávnostnom odovzdávaní cien zúčastnila aj Ana Corina Sosová, dcéra Machadovej. Líderka venezuelskej opozície sa k europoslancom prihovorila prostredníctvom videohovoru. „Vieme, že zvíťazíme… Venezuela bude slobodná,“ vyhlásila na záver, po čom väčšina poslancov EP tlieskala v stoji.

Najvyššie ocenenie Európskej únie

O ocenení rozhodla ešte koncom októbra Konferencia predsedov EP zložená zo šéfky europarlamentu Roberty Metsolovej a lídrov politických skupín. Finalistami Sacharovovej ceny boli aj ženské organizácie z Izraela a Palestíny vyzývajúce na mier a spoluprácu a ľudskoprávny aktivista Gubad Ibadoghlu z Azerbajdžanu.

Sacharovova cena za slobodu myslenia, pomenovaná po sovietskom fyzikovi a politickom disidentovi Andrejovi Sacharovovi, je najvyšším ocenením Európskej únie v oblasti ľudských práv.

EP ocenenie udeľuje jednotlivcom alebo organizáciám každý rok od roku 1988 ako uznanie ich práce v jednej z týchto oblastí – obrana ľudských práv a základných práv, najmä slobody prejavu, ochrana práv menšín, rešpektovanie medzinárodného práva, rozvoja demokracie a obrany právneho štátu.

Predošlé roky získali toto ocenenie napríklad Žíná Mahsá Amíníová a iránske hnutie Žena, život, sloboda (2023), obyvatelia Ukrajiny vzdorujúci ruskej invázii (2022) či Alexej Navaľnyj (2021).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet