Vláda so zástupcami poľnohospodárov, výrobcov potravín a obchodníkov stále nenašli definitívne riešenie, ako premietnuť zníženú DPH do nižších cien v predajniach. Najväčším problémom naďalej zostávajú ceny pečiva a mliečnych výrobkov.
Podľa premiéra rozhodnutie znížiť DPH na potraviny z desiatich na päť percent a z 20 na 19 percent, stálo štátnu pokladnicu takmer 300 miliónov eur.
“Na oltár vlasti sme dali 300 miliónov eur, aby ľudia platili menej za potraviny. Je to veľmi významné protiinflačné opatrenie. Vo veľmi racionálnom dialógu so zainteresovanými robíme všetko pre to, aby bolo zníženie pri základných potravinách z desiatich na päť percent na jednotlivých cenách vidieť,“ vyhlásil predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD).
“Obchodníci vyvinú maximálne úsilie, aby sa znížená sadzba DPH na základné potraviny od januára v čo najväčšej miere prejavila aj v zníženej pultovej cene týchto základných potrieb,“ uviedol prezident Zväzu obchodu SR Filip Kasana.
“To, čo garantujem je korektný prenos DPH do cien. Ale garantovať ceny otvorenej ekonomike na jednotke z trhu asi dlhodobo nikto nevie,“ povedal predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu Martin Krajčovič.
Zníženej DPH a cenám potravín sa v Správach venovala redaktorka STVR Miriam Čerešníková:
Problém pri mliečnych výrobkoch
Nižšia DPH by sa mala bez väčších problémov podľa agropotravinárskej komory premietnuť do lacnejšieho mäsa. Problém by mohol nastať pri mliečnych výrobkoch. Cena mlieka totiž rastie v celej Európe.
“Pokiaľ by sme mali čarovný prútik a vedeli zafixovať trh, aby sa nemenil, aby sa nemenili ceny. Takto znížená DPH sa musí v každom prípade vedieť pretaviť do ceny potravín a mali by to obyvatelia pocítiť,“ konštatoval predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Andrej Gajdoš.
Rizikové pri pretavovaní nižšej DPH do cien by mohlo byť aj pečivo. “Je to sektor, ktorý pracuje práve v noci, v čase pracovného pokoja, sviatkov, kedy my oddychujeme. Takže to je problém a samozrejme energie. Budeme s pekármi ešte hovoriť, že nakoľko je situácia vážna a zlá,“ dodal Gajdoš.
Ministri budú s predstaviteľmi prvovýrobcov potravín a obchodu rokovať ešte 20. decembra. Robert Fico avizoval, že na stretnutie prizvú aj Štatistický úrad.