Na hlavný obsah

Vodičov čaká zmena: Od nového roka ich môžu policajti testovať na drogy priamo v premávke

Reagujú na rastúci počet vodičov pod vplyvom omamných látok.

Vodičov čaká zmena: Od nového roka ich môžu policajti testovať na drogy priamo v premávke
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Od nového roka budú môcť policajti testovať vodičov na drogy priamo v premávke. Orientačné testy skúšajú už od mája. Reagujú tak na narastajúci počet vodičov pod vplyvom omamných a psychotropných látok.

Policajti už nebudú musieť ihneď odvážať vodičov testovať na omamné látky do laboratórií. Na základe schváleného zákona ich môžu otestovať skríningovou súpravou priamo v premávke. Vodičom, ktorí sa im zdajú podozriví, odoberú sliny a výsledok uvidia do piatich až desiatich minút.

„Ak je výsledok takéhoto orientačného testu pozitívny, vodič je prevezený na lekárske vyšetrenie, kde sú mu odobrané biologické vzorky a na základe takýchto výsledkov je potom volený ďalší procesný postup,“ ozrejmil hovorca Prezídia Policajného zboru Roman Hájek.

Novým policajným testom sa v relácii Správy :24 venovala redaktorka Miriam Čerešníková:

„Určite je to potrebné a je to dobré, že technika natoľko postúpila. Ž ich polícia vie testovať priamo na ceste s tým, že v prípade, ak je výsledok pozitívny, je to vysvetlené orientačne, ale s vysokou presnosťou,“ hovorí riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.

Orientačné testy dokážu odhaliť rôzne omamné a psychotropné látky, napríklad marihuanu či lieky s psychoaktívnymi účinkami. „Potom je to kokaín, ktorý tiež zvyšuje agresivitu a nebezpečnosť, riskantnú jazdu. Ale potom sú aj iné látky ako pervitín, ktorý podobne ako kokaín pôsobí,“ doplnil Okruhlica.

S orientačnými testami na drogy majú skúsenosti aj českí policajti. V roku 2024 odhalili policajti na slovenských cestách vyše 2 200 vodičov pod vplyvom drog.

„V najzávažnejších prípadoch hrozí trest odňatia slobody až na dva roky, prípadne zákaz činnosti viesť motorové vozidlo alebo iné postihy v závislosti od závažnosti daného skutku,“ spresnil Hájek.

Podľa Ľubomíra Okruhlicu je dôležité, aby ľudia, ktorí šoférovali pod vplyvom drog, vyhľadali pomoc, pretože väčšinou ide o ľudí, ktorí majú pretrvávajúci problém s drogami.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko