Štátny podnik Vodohospodárska výstavba mal tento rok zisk 325 miliónov eur. Za vysokými ziskami sú najmä dve povodne na Dunaji, keď prietok rieky dosahoval maximá. Štátny podnik plánuje časť peňazí investovať do nových technológií.
Vodohospodárska výstavba vyrába elektrickú energiu na vodných dielach Gabčíkovo a Žilina. Vodohospodárom v tomto roku pomohli najmä záplavy na Dunaji v júni a septembri.
„Vďaka zvýšeným prietokom sme zarobili na výrobe elektrickej energie viac ako 36 miliónov eur. Rok 2024 bol rekordný aj z pohľadu vyrobeného množstva elektrickej energie. Do dnešného dňa sme vyrobili viac ako 2,7 terawattu energie,“ hovorí generálny riaditeľ Vodohospodárskej výstavby Peter Molda.
Vodohospodárskej výstavbe sa v Správach venoval redaktor Timotej Pisch:
Ušetrené peniaze
Vodohospodárska výstavba počíta za tento rok s výnosmi viac ako 330 miliónov eur. Navyše do štátneho rozpočtu prispeli elektrárne sumou vyše 230 miliónov.
„Vždy sa pozeráme na konci roka, koľko nám Gabčíkovo zarobilo. Ale tento rok si môžeme povedať, že koľko nám Gabčíkovo miliárd eur ušetrilo na povodňových aktivitách, ktoré tu boli. To, ako to Slovensko zvládlo povodne je nemalou zásluhou ľudí, ktorí tu pracujú,“ tvrdí minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS).
Energoanalytik vidí priestor, ako by vodohospodári vedeli na výrobe elektrickej energie zarábať ešte viac.
„Ak chcú byť efektívnejší, je dôležité aj to, akým spôsobom predávajú elektrinu, teda ako s ňou vedia obchodovať na burzách či na spotových, okamžitých trhoch, alebo na nejakých dlhodobejších na dva, tri toky dopredu,“ myslí si analytik portálu energieprevas.sk Jozef Badida.
Rezort životného prostredia a Vodohospodárska výstavba plánujú časť ziskov investovať do nových technológií. „Ideme cestou nakupovania nových strojov, pretože v celom podniku je časové neuveriteľné opotrebenie. Toto všetko sme si teda zaumienili na rok 2025 obnoviť,“ pokračuje Taraba.
„Po viac ako štyroch rokoch a na štvrtýkrát sa nám podaril vysúťažiť dodávateľ nových portálových žeriavov. Tieto žeriavy budú slúžiť nielen na výmenu starej technológie, ale budeme ich vedieť využiť aj na odstraňovanie naplavenín, ktoré nám vždy veľká voda sem na Gabčíkovo prinesie,“ dopĺňa Molda.