Vianočné sviatky sú pre naše rodinné rozpočty náročným obdobím. Odborníci každý rok radia zbytočne sa pred Vianocami nezadlžovať. Dlh je dobrý sluha, ale zlý pán.
Ceny potravín majú za sebou turbulentný rok. Rástli najmä ceny masla, vajec, kávy, či kakaa. Ešte v tomto roku si zrejme priplatíme aj za vianočné pečivo. K tomu ešte vianočné darčeky – tam zvyčajne smerujú výrazné prostriedky.
Pozrite si celý rozhovor pre reláciu Aktuálne :24, v ktorom Pavel Škriniar priblížil, ako sa čo najlepšie vyhnúť dlhom v predvianočnom období:
Podľa analytika zo Swiss Life Select Slovensko Pavela Škriniara sa preto neoplatí zadlžovať. Tvrdí, že Vianoce by mali byť bilancovaním celého roka. „Niečo som urobil, niečo mi ostalo, a to čo mi ostalo, môžem spotrebovať na konci roka. Takže to je moja odmena,“ uvádza.
„Vianoce na dlh znamenajú, že na odmenu si musím požičať, to znamená, že ju budem splácať budúci rok. Ako keby som na moju odmenu povedal, že na ňu zarobím budúci rok, a to je nesprávne,“ hodnotí Škriniar.
Škriniar považuje zadlžovanie v predvianočnom období za ochudobňovanie sa v budúcom roku. Zároveň podľa neho nie je dlh ako dlh a upozorňuje, že čím je dlh pohodlnejší, tým je aj drahší. „Čo je pohodlné, to je drahé, a to je nevýhodné,“ konštatuje.
Ako predísť dlhom
Slováci podľa analytika často podliehajú pri výbere úveru emóciám. „Rýchlo niečo chcú mať a rýchlo to podpíšu. Neporovnávajú možnosti, ktoré sú dostupné na trhu,“ podotýka Škriniar. Pripomína, že čím viac času venujú porovnávaniu, tým lacnejšiu alternatívu vedia získať.
Analytik odporúča, aby si ľudia najprv premysleli, či danú vec naozaj potrebujú. Pri výbere pôžičky je dôležité, aby si našli alternatívy a nechali si vypracovať alternatívy od bánk.
„Ak už Vianoce prichádzajú a viem, že na darčeky už nebudem mať, tak sa na to viem pripraviť tým, že si začnem simulovať splácanie,“ radí Škriniar. Pokiaľ to človek nevydrží, ide o znak toho, že splácanie úveru nezvládne. Ak áno, človek si tak pritom vytvorí rezervu, z ktorej neskôr môže splácať aj samotný úver.
Pre tých, ktorí sa už dostali do víru dlhov, by nemali prestať komunikovať s tým, kto mu peniaze požičal. „Banky sú ochotné pristúpiť na úpravy splátkového plánu, vedia znížiť splátky natiahnutím splatnosti alebo dať odklad splátok na nejaký čas,“ radí Škriniar.