Na hlavný obsah

Zamestnávatelia budú od januára prispievať na športovanie detí zamestnancov. Hovoria o záťaži

Ekonómovia a športové kluby poukazy vítajú.

Zamestnávatelia budú od januára prispievať na športovanie detí zamestnancov. Hovoria o záťaži
Ilustračná snímka športujúcich detí. Foto: STVR

Zamestnávatelia, ktorí majú viac ako 49 zamestnancov, budú musieť od 1. januára povinne poskytovať príspevok na športovú činnosť ich detí. Kým väčšina ekonómov a športových klubov to víta, pre zamestnávateľov to znamená záťaž.

Športové poukazy sú veľkou pomocou pre rodičov a vítajú ich aj mnohé športové kluby. Ako napríklad Futbalový klub (FK) Inter Bratislava, v ktorom športuje viac ako 400 detí.

„V našom klube rodičia platia mesačne od 30 do 60 eur. Je to náklad, ktorý značne ovplyvní fungovanie rodiny. Tých 275 eur, ktoré môže zamestnanec získať na športujúce dieťa, je podľa mňa zaujímavou sumou. A myslím si, že je motivačná aj pre rodičov, ktorí len rozmýšľajú, že by svoje deti dali športovať do klubov,“ priblížil majiteľ FK Inter Bratislava Ján Palenčár.

Športové poukazy fungujú rovnako ako tie rekreačné. Zamestnávatelia rodičom preplatia z 500 eurových nákladov 55 percent, maximálne však 275 eur na všetky deti zamestnanca.

Športovým poukazom sa v Aktuálne :24 venovala redaktorka Barbora Žiačiková:

Asociácia priemyselných zväzov nesúhlasila so zavedením športových poukazov. Tvrdí, že neboli prediskutované so zamestnávateľmi.

„Ešte dokážeme akceptovať rekreačné poukazy, pretože smerujú k tomu, aby si zamestnanec lepšie počas dovolenky oddýchol. Nevidíme vôbec dôvod, prečo by sa mali takéto benefity rozširovať, napríklad na šport detí,“ uviedol Andrej Lasz z Asociácie priemyselných zväzov a dopravy.

Podpora rodinnej politiky

Ekonóm vyzdvihol prínos športových poukazov najmä pre podporu rodinnej politiky, ktorá je pre štát dôležitá.

„Už v rámci budúceho a toho ďalšieho roka budeme dávať skoro tri miliardy eur ročne iba na zbrojenie. Napríklad Nemecko si zahŕňa prídavky na deti do rozpočtu obrany. Hovorí, že ak nebude fungovať rodinná politika, nebude fungovať spoločnosť a nemôžeme ani nejako ekonomicky či hospodársky fungovať,“ vysvetlil ekonóm Inštitútu pre výskum sociálno-ekonomických rizík Martin Halás.

Športové poukazy sa týkajú detí do 18 rokov, ktoré sú registrované v športovom klube. Na Slovensku je takýchto detí viac ako stotisíc.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika