Poslanci Európskeho parlamentu (EP) sa snažili nájsť odpoveď na to, ako účinnejšie kontrolovať sociálne platformy. Reagovali tak na rozhodnutie ústavného súdu v Rumunsku, ktoré anulovalo prvé kolo nedávnych prezidentských volieb v krajine. Verdikt nasledoval po správach o možnom zasahovaní zo zahraničia. Nástrojom bola platforma TikTok.
Mnohé vlády a parlamenty naprieč Úniou už zakázali platformu TikTok na digitálnych nástrojoch, kde sú uložené rôzne citlivé informácie poslancov či vysokých štátnych úradníkov. Sociálna platforma má stopku aj v inštitúciách EÚ.
„Pýtam sa, že keď to nie je dovolené pre vysokých úradníkov, keď si to vlády a parlamenty strážia, aby táto platforma nesťahovala citlivé dáta, tak prečo to dovoľujeme robiť našim občanom. Musíme sa voči tomu nejako jasne vyhradiť,“ uviedla europoslankyňa Miriam Lexmann.
Európska únia už dávnejšie schválila takzvaný zákon o digitálnych službách. Ten pomáha členským štátom brániť sa aj proti zasahovaniu do predvolebných kampaní, alebo volieb prostredníctvom sociálnych sietí a platforiem.
Diskusiám o kontrole sociálnych platforiem v EP sa v reportáži v relácii Svet :24 venoval redaktor STVR Viliam Hauzer:
„Máme teda aj na európskej úrovni nástroje ako prípadné porušenia a ohrozenia trestať, vrátane pokút. Toto sa momentálne deje,“ povedala europoslankyňa Ľubica Karvašová.
„Je dobré, že Európska únia v podstate okamžite začala aktívne komunikovať so sociálnou platformou TikTok a pýta sa nato, akým spôsobom sa dokáže táto sociálna platforma vyhýbať zneužívaniu jej funkcií,“ pokračovala Karvašová.
Nedostatočné nástroje
Medzi europoslancami silnie názor, že súčasné unijné nástroje sú nedostatočné.
„Dezinformácie, hoaxy – veď my to tu riešime už skoro 10 rokov a napriek tomu, že vždy prijmeme nejakú rezolúciu, nejaké opatrenia a zaviažeme prevádzkovateľov, tak kým prejdeme legislatívnym procesom, technológia nás vždy predbehne,“ vyhlásila europoslankyňa Monika Beňová.
Niektorí europoslanci sa až kŕčovito držia toho, že každému zákonu musí predchádzať riadny legislatívny proces. To znamená kopu papierov, ktorými sa treba prehrabať.
Niektorí europoslanci však tvrdia, že príprava zákonov aj samotné zákony musia byť flexibilnejšie. Tak ako napríklad internetbanking vo vašom mobile. Nové technológie totiž dokážu divy.