Na hlavný obsah

Zatiaľ čo ministri rokovali o novej poľnohospodárskej politike EÚ, farmári protestovali

Politika by mala priniesť menej administratívy a byrokracie.

Zatiaľ čo ministri rokovali o novej poľnohospodárskej politike EÚ, farmári protestovali
Ilustračná snímka protestujúcich farmárov. Foto: STVR

Únijní ministri sa dohodli na novej poľnohospodárskej politike po roku 2027. Mala by priniesť menej administratívy a byrokracie.

K zmene priviedli členské štáty farmári, ktorí od začiatku roka protestujú naprieč Európskou úniou. Vo Francúzsku a v Belgicku aj v pondelok (9. 12.).

Najnovšiu vlnu nevôle medzi európskymi poľnohospodármi vyvolala dohoda s krajinami Mercosuru o voľnom obchode. Medzi Európskou úniou a päticou juhoamerických štátov by mala vzniknúť jedna z najväčších zón voľného obchodu na svete.

Kým Európska komisia hovorí o ekonomickej príležitosti a politickej nevyhnutnosti, európski farmári skloňujú slovo zrada.

„Musíme dodržiavať určité výrobné štandardy, ktoré sa v posledných rokoch vplyvom zelenej dohody stále sprísňovali. A teraz EÚ podpíše dohodu s krajinami, ktoré takéto pravidlá nedodržiavajú? Európska komisia takýmto spôsobom podviedla nielen poľnohospodárov, ale aj spotrebiteľov,“ uviedol riaditeľ združenia farmárov Boerenbond Lode Ceyssens.

„Najviac to poškodí pestovateľov cukrovej repy a chovateľov dobytka a hydiny. Zasiahne to však aj ďalšie sektory. To, čo od európskych politikov žiadame, je fair play. Aby aj juhoamerickí poľnohospodári preukázali, odkiaľ pochádzajú ich produkty,“ dodal riaditeľ Asociácie Írskych farmárov Francie Gorman.

Novej poľnohospodárskej politike EÚ sa v Správach venovala redaktorka Karolína Kučerová:

Dohoda je len špičkou ľadovca

Dohoda s Mercosurom je však podľa nich len špičkou ľadovca. Zatiaľ čo európski farmári v Bruseli hovorili o svojich požiadavkách, o niekoľko desiatok metrov ďalej zasadali ministri poľnohospodárstva 27 krajín EÚ.

Práve neutíchajúce protesty proti nekvalitnej konkurencii a zbytočnej byrokracii donútili Brusel, aby sa zamyslel nad svojou poľnohospodárskou politikou. Tá tvorí asi tretinu únijného rozpočtu.

„Ani dohoda s Mercosurom ešte nemusí byť definitívna. Hoci ju už podpísali, no ratifikovať ju musia ešte členské štáty. Francúzsko a Poľsko už avizovali, že sa pokúsia vytvoriť takzvanú blokačnú menšinu a dohodu tak ešte zvrátiť alebo upraviť,“ povedal minister pôdohospodárstva SR Richard Takáč (Smer-SD).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet