Združenie Samosprávne kraje Slovenska (SK8) vyzýva členov Rady Fondu na podporu umenia (FPU), aby nepodporili nový štatút, ktorý podľa nich obmedzuje podporu kultúry v regiónoch.
Tvrdia, že návrh štatútu, ktorý predkladá Rada FPU pod vedením nominantov ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nom. SNS), vylučuje viaceré dôležité podprogramy vrátane podpory kultúrnych centier, festivalov, múzeí, galérií a knižníc.
„Združenie Samosprávne kraje Slovenska vyjadruje vážne obavy nad zmenami, ktoré majú byť prijaté v novom štatúte Fondu na podporu umenia, uviedlo SK8.
Podľa dostupných informácií tieto zmeny ohrozujú financovanie podstatnej časti kultúry podporovanej FPU od jeho vzniku, upozornilo združenie.
„Týka sa to nielen nezriaďovanej kultúry, ale aj kultúrnych inštitúcií, ktoré zriaďujú samosprávne kraje,“ pokračovalo združenie. Zároveň doplnilo, že pre samosprávy, ktoré už teraz bojujú s nedostatkom financií, budú tieto zmeny likvidačné.
„V roku 2023 bolo v rámci podpory FPU realizovaných 601 projektov v celkovej hodnote takmer 4,2 milióna eur. Tieto financie smerujú na rozširovanie knižníc, zbierok múzeí a galérií, reštaurovanie vzácnych zbierkových predmetov, tvorbu divadelných inscenácií či vzdelávacie aktivity,“ zhrnulo SK8.
Združenie uviedlo, že zásadné obmedzenie tejto podpory devastačne zasiahne dosah celú kultúrnu infraštruktúru Slovenska.
Nedocenená práca
Na činnosť 22 kultúrnych organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) významne vplýva podporou zo strany FPU. Prípadné zmeny v štatúte FPU sa podľa predsedníčky ŽSK Eriky Jurinovej ohrozí fungovanie regionálnej kultúry.
Doplnila, že len v rokoch 2021 – 2023 získali krajské kultúrne organizácie od FPU dotácie za takmer 2,5 milióna eur. Vďaka tejto podpore mohli realizovať kultúrne podujatia, modernizovať priestory knižníc a múzeí, ale taktiež reštaurovať zbierkové predmety vysokej kultúrnej hodnoty.
Podľa Jurinovej je práca v oblasti umenia a kultúry veľakrát nedocenená a neadekvátne ohodnotená.
„Napriek tomu dokáže pritiahnuť mnoho šikovných a nadšených ľudí, ktorí vytvárajú a rozvíjajú kultúrne hodnoty v spoločnosti, vzdelávajú, vychovávajú, ale najmä pomáhajú zvyšovať kvalitu nášho každodenného života,“ podotkla Jurinová.
„Apelujeme na Ministerstvo kultúry SR, aby svoje zámery začalo aktívne komunikovať s odbornou verejnosťou a plánovanými zmenami neohrozovalo činnosť zriaďovanej i nezriaďovanej kultúry na Slovensku,“ povedala predsedníčka Žilinského kraja.
Pridala sa aj únia miest
Znepokojená informáciami o plánovanej zmene štatútu FPU je aj Únia miest Slovenska (ÚMS). Tá podporuje iniciatívu platformy Otvorená kultúra, ktorá bojuje za zachovanie osvedčenej štruktúry podpory z FPU. Iniciatíva podľa ÚMS upozorňuje, že zmenený štatút ešte viac rozšíri kompetencie rady a výrazne pozmení štruktúru podpornej činnosti FPU.
Primátor Bratislavy Matúš Vallo skritizoval súčasné vedenie rezortu kultúry, a to aj pre FPU. Aj preto sa podľa neho zapojili všetky mestské kultúrne inštitúcie do aktivít iniciatívy Otvorená kultúra.
„Dôvodom nebol len znefunkčnený Fond na podporu umenia, ale aj celková atmosféra. Deštrukcia ideologickej manipulácie, ktorú generuje súčasné vedenie ministerstva kultúry,“ skonštatoval na brífingu po stretnutí s prezidentom SR Petrom Pellegrinim.
Zdôraznil, že pre hlavné mesto je kultúra dôležitá. Pripomenul tiež, že všetky veľké erbové kultúrne inštitúcie na Slovensku sú v Bratislave a sú súčasťou životov, okrem toho aj mestské kultúrne inštitúcie podľa neho čerpajú peniaze z FPU.