Na hlavný obsah

Zvrhnutie Asada v Sýrii je podľa Bidena historická príležitosť. V Maďarsku sa šírili falošné správy

Svet reaguje na pád režimu v Sýrii.

Zvrhnutie Asada v Sýrii je podľa Bidena historická príležitosť. V Maďarsku sa šírili falošné správy
Ilustračná snímka - Portrét sýrskeho prezidenta Bašára Asada je prestrieľaný guľkami na fasáde budovy provinčného vládneho úradu. Foto: TASR/AP

Sýrčania oslavujú pád režimu Bašára Asada, ktorý podľa ruských tlačových agentúr utiekol spolu so ženou a deťmi do Moskvy, kde už dostali azyl. Mnohí sa však obávajú, či sa ich nádeje na demokratickú krajinu naplnia.

Rebeli už oslobodili väzňov a chcú odovzdať moc prechodnému vládnemu orgánu. Muž, ktorý vyhlásenie prečítal, vyzval všetkých opozičných bojovníkov a občanov na zachovanie štátnych inštitúcií a na návrat Sýrčanov zo zahraničia do vlasti.

V krajine sa tak zrejme končí skoro 14 rokov trvajúca vojna a 50 rokov dynastie Asadovcov v Sýrii. Rusko medzičasom vyzvalo na zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN.

Ako reagovali na situáciu USA zisťoval v relácii Rádiožurnál redaktor Slovenského rozhlasu Martin Rajec:

Americký prezident Joe Biden označil zvrhnutie Bašára Asada v Sýrii za historickú príležitosť. Potvrdil, že USA sú pripravené spolupracovať so všetkými sýrskymi skupinami. Zdôraznil, že diktátor Bašár Asad, ktorý sa skrýva v Moskve, by sa mal za svoje zločiny zodpovedať.

„Posledné dni sú historické, nasledujúce dni rozhodnú o budúcnosti Sýrie,“ vyhlásil prezident Joe Biden v Bielom dome a potvrdil, že jeho vláda je pripravená s novými lídrami spolupracovať.

Hodnotiť však bude ich slová a činy. „Niektoré povstalecké skupiny, ktoré zvrhli Asada, sú spájané s terorizmom a porušovaním ľudských práv. Sledujeme vyhlásenia ich vodcov v posledných dňoch a zatiaľ hovoria správne veci,“ povedal Biden.

Americký prezident oznámil, že USA v nedeľu bombardovali v Sýrii ciele spojené s takzvaným Islamským štátom a stiahnuť 900 amerických vojakov neplánuje. „Naša misia namierená proti tzv. Islamskému štátu v Sýrii zostane zachovaná, a to vrátane stráženia zariadení, kde sú väznení teroristi,“ vyhlásil Biden.

Donald Trump zatiaľ neoznámil, či amerických vojakov po nástupe do Bieleho domu stiahne, o čo sa pokúsil ako prezident v roku 2019.

Maďarskom sa šírili dezinformácie

Na zvrhnutie režimu Bašára Asada reagujú aj ďalšie krajiny. Podľa izraelského premiéra Benjamina Netanjahua je jeho pád historickou udalosťou.

Asadove zvrhnutie privítal aj nemecký kancelár Olaf Scholz či francúzsky prezident Emmanuel Macron. Čína dúfa, že Sýria sa čo najskôr vráti k stabilite. V Maďarsku správa vyvolala vnútropolitické spory. V krajine sa totiž šírili správy, že v sobotu večer pristálo sýrske lietadlo na palube s Bašárom Asádom na letisku Ferenca Liszta.

Ako situáciu vnímali v Maďarsku priblížil redaktor Slovenského rozhlasu Gregor Martin Papucsek:

Fakenews, falošná správa, podvod, zámerná dezinformácia. Takto hodnotili vládne médiá informácie portálu Maďarský hlas o pristátí Asadovho lietadla v Budapešti.

Letisko hneď dôrazne dementovalo túto správu s tým, že fotografia, ktorá mala poslúžiť ako dôkaz, pochádza z roku 2021. Opozičný líder Péter Magyar to však nezohľadnil a žiadal od vlády vysvetlenie na tajuplnú maďarsko-sýrsku transakciu, za čo ho obvinili z vyvolávania napätia.

V pozadí nepravdivých alebo zmätočných správ treba vidieť budapeštiansku návštevu patriarchu sýrskej pravoslávnej cirkvi Ignáca Efraima II. presne pred týždňom.

Západné agentúry tvrdili, že patriarcha mal vybaviť s premiérom Viktorom Orbánom sprostredkovanie medzi Asadom a Trumpom s dôrazom na hrozby, ktoré číhajú na kresťanov v novom islamistickom zriadení. Tieto správy tiež nikto oficiálne nepotvrdil.

Situácii v Sýrii sa v relácii Správy venoval redaktor STVR Filip Jackuliak:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Rádiožurnál