Opozičná SaS chce, aby sa do ústavy zakotvilo členstvo Slovenskej republiky v Európskej únii (EÚ) a Severoatlantickej aliancii (NATO). Informoval o tom na piatkovej (17. 1.) tlačovej konferencii predseda strany Branislav Gröhling.
Podpredseda Národnej rady SR Tibor Gašpar (Smer-SD) reagoval, že Slovensko vstúpilo do EÚ na základe referenda a prípadné vystúpenie z nej by podľa neho malo mať rovnaké pravidlá. Úprava ústavy by podľa neho mohla byť v tomto prekážkou. O vystúpení z EÚ hovoril ako o „krajnom riešení“.
„Smer nemá v tejto chvíli za prioritu a za cieľ vystúpiť z EÚ ani z NATO, ale obidve tieto združenia sa vyvíjajú v čase. Menia možno niektoré základné otázky alebo princípy fungovania, ktoré boli v čase, keď sme do nich vstupovali. Preto tu musia ostať otvorené dvere pre situáciu, že by sme eventuálne uvažovali aj tak už o krajnom riešení, ako je vystúpenie z EÚ,“ povedal Gašpar.
Téme sme sa venovali aj v Správach:
Gröhling vyzval poslancov Hlasu
Zmenu chcú poslanci za SaS presadiť cez návrh ústavného zákona, ktorým by sa menila ústava. O návrhu by mala NR SR rokovať na februárovej schôdzi.
„Som presvedčený o tom, že Robert Fico (Smer-SD) poškodzuje záujmy občanov Slovenska nielen doma, ale aj v zahraničí. Výsledok Ficovej vlády za ostatné mesiace je zamilovaný obdiv k Rusku a poškodzovanie našich vzťahov smerom k EÚ a NATO, k našim západným partnerom,“ povedal šéf SaS.
„Vnímam to tak, že Fico nás ťahá preč od týchto organizácií a toto je pre nás neprijateľné. Preto sme sa rozhodli podať na februárovú schôdzu novelu ústavy, v ktorej zakotvujeme členstvo Slovenska v EÚ a NATO,“ dodal.
Gröhling poznamenal, že predstavitelia koalície, konkrétne Hlasu-SD, opakovane hovoria, že Ficove rokovanie v Moskve a návšteva slovenských poslancov v Rusku nespochybňuje našu orientáciu a účasť Slovenska v EÚ a NATO. Vyzýva preto poslancov Hlasu-SD, aby podporili ich návrh. „Nech nerobia prázdne gestá,“ dodal.
„Ficova vláda ide opačným smerom“
Poslanec Ondrej Dostál (SaS) pripomenul, že naše členstvo v EÚ a NATO je vecou širokého a dlhodobého konsenzu a je premietnuté do programových vyhlásení všetkých vlád. Hlásia sa k nemu aj najvyšší ústavní činitelia vo svojich deklaráciách.
„Napriek existencii tohto deklarovaného konsenzu sa v poslednom čase stretávame s reálnou politikou Ficovej vlády a koalície, ktorá ide opačným smerom,“ skonštatoval.
Dodal, že sa spochybňuje naše partnerstvo s ostatnými členskými krajinami EÚ a NATO. Premiér nás ťahá smerom k Rusku i smerom k autokraciám a diktatúram na východe. Dostál považuje za správne premietnuť tento dlhodobo deklarovaný široký konsenzus aj do ústavy.
Reakcie na Gašparove slová
Neskôr sa k výroku podpredsedu parlamentu Tibora Gašpara vyjadrila aj koaličná strana Hlas-SD. Akúkoľvek diskusiu o možnom vystúpení Slovenska z EÚ odmietla. Informovala o tom v písomnom stanovisku.
„Strana Hlas-SD presadzuje suverénnu zahraničnú politiku, v ktorej musia byť slovenské záujmy na prvom mieste. Odmietame však akúkoľvek diskusiu o možnom vystúpení Slovenska z EÚ alebo NATO,“ uviedla strana.
Na sociálnej sieti reagoval aj prezident Peter Pellegrini. Zdieľal úryvok z Memoranda o zahraničnej politike, ktoré vlani v septembri podpísali traja najvyšší ústavní činitelia.
„Vyhlasujeme, že budeme spoločne podporovať naše nespochybniteľné členstvo v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii,“ píše sa ďalej v memorande.