Na hlavný obsah

DPH na knihy klesla, plošné zlacňovanie to však neprinesie. Vydavatelia a kníhkupci vysvetlili, čomu čelia

Slovenský knižný trh čakajú nové finančné výzvy.

DPH na knihy klesla, plošné zlacňovanie to však neprinesie. Vydavatelia a kníhkupci vysvetlili, čomu čelia
DPH na knihy sa mení. Foto: TASR/František Iván

DPH na knihy sa od januára znížila z desať na päť percent. Vydavatelia a kníhkupci to vítajú ako významnú podporu, keďže ich odvetvie čelí rastúcim ekonomickým tlakom. Zníženie dane síce pomôže zmierniť zdražovanie, no plošné zlacnenie kníh neprinesie.

Za posledné desaťročie rástli ceny tlačených kníh len mierne v porovnaní s úrovňou inflácie. Vydavatelia a kníhkupci tvrdia, že znášajú časť rastúcich nákladov na svojich pleciach, aby udržali knihy cenovo dostupné pre čo najširšie publikum. Zníženie DPH knihám pomôže, ale ekonomický tlak pretrváva.

„Ceny kníh nerástli, ako ceny všetkého ostatného, takže my sme teraz skôr dostali takú možnosť sa nadýchnuť,“ skonštatoval predseda Združenia vydavateľov a kníhkupcov Slovenska (ZVKS) Juraj Heger.

„Teraz, keď sa znížila tá DPH z desať na päť percent, tak to bola úžasná správa, pretože sa spomalí ten rast cien. Na druhej strane treba povedať, že sú aj iné náklady, ktoré nám zostávajú a tie rastú celkom prudko,“ vysvetlila riaditeľka marketingu v Panta Rhei Monika Žákovská. Ide o náklady na distribúciu, tlač, nájmy či energie.

Reportáž o poklese DPH na knihy pripravila do Správ redaktorka Andrea Šuvadová:

„V kníhkupectvách ideme na dlh, náklady na prevádzku narástli, astronomicky narástli energie. Mzdy, nájomné, ktoré sa viaže na infláciu, je strašne veľa faktorov, ktoré urobili zle v posledných rokoch, veľa utrpeli kamenné kníhkupectvá počas pandémie,“ vymenoval negatívne vplyvy Heger.

„To znamená, že my nevieme plošne znížiť ceny kníh, momentálne cena papierovej knihy je okolo 15,60 a táto cena sa zatiaľ nezvyšuje,“ poznamenala Žákovská.

„DPH je len jednou zmála častí, ktoré ovplyvńujú cenotvorbu. Takže nečakáme, ani nemáme avizované koncové úpravy cien. Nejaké úpravy sú a samozrejme všetky, ktoré sa u nás prejavia, tak presunieme na zákazníkov. Ale nečakáme, že by to malo mať plošný efekt,“ vyjadril sa obchodný manažér v Martinuse Juraj Váva.

„Ak budú obchodníci s knihami reagovať znižovaním cien, môže im to narušiť finančnú ekonomiku a dostanú sa do strát a krachov. Ak nasadia vysoké ceny, to im môže priniesť podnikateľské problémy. Nemali by výrazne znižovať tie ceny, lebo potom sa môžu dostať do straty,“ zhrnul ekonóm zo SAV Viliam Páleník.

Nemyslí si, že ide o krátkodobý problém. Situácia sa podľa neho najbližšie roky nezlepší.

Nové výzvy

Slovenský knižný trh čakajú nové finančné výzvy a konsolidačné opatrenia. Medzi nimi zavedenie transakčnej dane, zvýšenie minimálnej mzdy či predpokladané zvýšenie inflácie.

„Knižka ako taká počas svojho životného cyklu nie je veľmi aktualizovaná, väčšinou s takou cenou, ako vyjde, tak sa predáva tri, štyri či päť rokov. Nové knižky zdražujú posledné dva roky rýchlejšie a zmena DPH spôsobí to, že sa budú zdražovať pomalšie, alebo sa zdražovanie priblíži k nule, ale ceny nebudú klesať,“ uviedol Vávra.

Spomalenie rastu cien znížením DPH poskytuje šancu na prežitie menším nezávislým kníhkupectvám. Najmä tie zápasia o priazeň zákazníka.

„Už teraz v decembri sme cítili spomalenie knižného trhu na základe nadchádzajúcej konsolidácie, ľudia začínajú šetriť. Je to na hrane a neviem si predstaviť, čo prinesie transakčná daň,“ zhodnotila Zuzana Sabová, majiteľka kníhkupectva.

„Zatiaľ teda ceny kníh nemeníme, budeme čakať, aký bude dopyt. Slovenské rodiny očakávajú aj iné náklady, kniha má teda veľkú voľnočasovú konkurenciu,“ doplnila.

Podľa predsedu ZVKS Juraja Hegera sú knihy nenahraditeľným nositeľom poznania a ich dostupnosť by mala byť prioritou.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika