Systém katastra nehnuteľností sa stal údajne terčom kybernetického útoku. Rezort vnútra zatiaľ medializovanú informáciu nepotvrdil. Informoval však, že katastrálne odbory na okresných úradoch v utorok (7. 1.) nebudú poskytovať služby.
Takzvaní kyberzločinci budú podľa odborníka konať čoraz častejšie a štát by mal situáciu viac monitorovať.
Ministerstvo vnútra uzatvorenie katastrálnych odborov okresných úradov odôvodnilo „nevyhnutnými úpravami informačných systémov úradu geodézie, kartografie a katastra“. Dodalo, že aj v nasledujúcich dňoch budú fungovať v obmedzenom režime.
Kybernetickému útoku na systém katastra nehnuteľností sa v relácii Rádiožurnál venovala redaktorka Nina Bálintová:
Úrad geodézie, kartografie a katastra na svojom webe informuje o rozsiahlom technickom výpadku všetkých systémov a služieb, ktoré spravuje.
„V súčasnosti prebieha intenzívna analýza tohto technického… výpadku a následné zabezpečovacie opatrenia. Náš tím odborníkov intenzívne pracuje na obnovení plnej funkčnosti informačných systémov elektronických služieb. Prosíme o trpezlivosť pochopenie,“ pokračoval úrad v ozname.
Kybernetický útok
Na úrad sa aktuálne nedá ani dovolať, podľa portálu Finsider sa pod problémy zrejme podpísal kybernetický útok. „Ozval sa nám zamestnanec katastra, ktorý dostal včera popoludní od svojho nadriadeného správu o tom, že systém katastra čelí kybernetickému útoku,“ informoval šéfredaktor webu Peter Černák.
„Išlo o preposlanú správu z vedenia katastra, kde prosia vedúcich jednotlivých úradov, aby o tom informovali všetkých zamestnancov, aby títo zamestnanci nezapínali v žiadnom prípade počítače,“ pokračoval Černák.
Problémom na katastri sa v relácii Správy venoval redaktor Radoslav Šebo:
Podľa IT novinára Ondreja Macka má takéto odporúčanie svoje opodstatnenie. „Hneď po štarte počítača totižto spúšťa viacero ďalších pomocných programov. Pokiaľ sa podarilo útočníkom dostať do tejto úvodnej sekvencie, tak naozaj na to, aby sa rozšíril vírus v rámci celej siete, tak stačí počítač len zapnúť bez toho, aby ste sa prihlasovali,“ vysvetlil.
Najčastejšie vo všeobecnosti podľa Ondreja Macka dochádza k takzvaným DDOS útokom. Útočníci webstránku či systém zahltia množstvom falošných požiadaviek, preťažia ho a môžu tak spôsobiť výpadok. Podobných útokov bude podľa neho stále viac.
„Čo by mal robiť štát? Jednoznačne máme špeciálny útvar, ktorý sa venuje bezpečnosti na úrovni štátu. Tento by podľa môjho názoru mal ďaleko viacej monitorovať a zabezpečovať bezpečnosť takýchto verejne prospešných služieb,“ dodal Macko.
O stanovisko sme požiadali aj Národný bezpečnostný úrad, zatiaľ však nereagoval.