Lekárski odborári by sa mali v najbližších dňoch opäť stretnúť s ministrom zdravotníctva. Diskutovať chcú o zmenách, ku ktorým sa vláda zaviazala, že ich splní do konca februára.
Poslanci by na najbližšej schôdzi mali napríklad zrušiť zákon o mimoriadnej situácii. Ak vláda sľuby nedodrží, od prvého marca opäť hrozí hromadný odchod lekárov.
Viac o situácii v zdravotníctve zisťovala v relácii Správy redaktorka Veronika Čokinová:
Po tom, ako sa odborári a šéf zdravotníckeho rezortu koncom minulého roka dohodli, takmer všetci lekári nastúpili do práce. Niektorí prešli zo súkromnej nemocnice do štátnej a zopár prijalo ponuku zo zahraničia. Odišli do Česka, Rakúska či Francúzska. Presvedčili ich lepšie podmienky.
„Či už v osobnostnom raste, profesionálnom raste, podmienky pre rodinu daného lekára, to zázemie celkové v zahraničí. Často je to aj politická situácia a samozrejme platové podmienky. Ale myslím si, že dnes odmeňovanie lekárov v slovenských nemocniciach je naozaj motivačné,“ skonštatoval predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský.
Odborári sa chcú s ministrom Kamilom Šaškom (Hlas-SD) stretnúť v najbližších dňoch. Parlament by mal totiž na najbližšej schôdzi prijať šesť zákonov, na ktorých sa spoločne dohodli.
„Minulý týždeň som hovoril s pánom ministrom ohľadom zákonov na február. Sľúbil mi, že už na nich pracujú pracovné skupiny. My plánujeme v najbližších dňoch stretnúť sa s ministrom zdravotníctva, prebrať si znenia zákonov, tak, aby boli naozaj pripravené na schválenie v Národnej rade,“ informoval Visolajský.
Zmeny v zákone
Platy časti nemocničných lekárov by mali rásť podľa pôvodnej valorizácie. Poslanci majú zrušiť zákon, ktorý by ich v čase mimoriadnej situácie prinútil pracovať pod hrozbou väzenia či sankcií. Pacienti by po novom mali mať zákonom garantované, aký personál sa o nich musí postarať.
„O všetkých ďalších krokoch, ktoré súvisia s plnením požiadaviek LOZ, bude ministerstvo zdravotníctva včas informovať,“ uviedol hovorca ministerstva zdravotníctva Andrej Wallner.
Všetky zákony by sa podľa odborníčky na zdravotníctvo Jany Ježíkovej mohlo do konca februára podariť pripraviť. „Musia byť prijaté do konca februára, pretože ak sa neprijmú, tak lekári majú podľa tej dohody právo dohodnúť sa so svojím zamestnávateľom, že skončia pracovný pomer dohodou okamžite, v podstate k 1.marcu,“ skonštatovala.
V takom prípade by opäť hrozilo, že 3 300 lekárov hromadne odíde z nemocníc.