Na hlavný obsah

Mnoho ľudí sa rozhodne vziať si život pod kolesami vlaku. Pri koľajniciach pribúdajú špeciálne tabule

Iniciatívu spustila internetová poradňa IPčko.

Mnoho ľudí sa rozhodne vziať si život pod kolesami vlaku. Pri koľajniciach pribúdajú špeciálne tabule
Iniciatíva rozmiestnila tabule pri koľajniciach. Foto: STVR

Pri železničných koľajniciach pribúdajú tabule, ktoré zachraňujú životy. Majú odhovoriť ľudí od samovraždy. Sú na nich kontakty rýchlej pomoci psychológov. Iniciatíva sa osvedčila, každý zachránený život sa počíta.

Muž skočil v deň rozvodu pod vlak. Pod kolesami rýchlika zahynul otec so synom. Aj takéto sú názvy článkov o dobrovoľnom odchode ľudí z tohto sveta na železničnej trati pri Trenčíne. Aby ich nepribúdalo, nainštaloval tím psychológov ku koľajniciam špeciálne tabule.

„Je to pre nás mimoriadne dôležité. Ľudia v ťažkostiach, úzkostiach, beznádeji, prichádzajú na miesto, kde chcú ukončiť svoj život. My chceme, aby tam bola nejaká bariéra,“ uviedol psychológ a zakladateľ internetovej poradne IPčko Marek Madro.

Tabuliam, ktoré pri koľajniciach zachraňujú životy, sa v relácii Správy z regiónov venovala redaktorka STVR Dominika Kusá:

Tabule sú neraz reflexné s úderným textom- Nebuď osamote. „Je tam pozvanie k tomu, aby napísali na chat, krizovalinkapomoci.sk, alebo aby zavolali 0800 500 333. Dôležitý odkaz je – záleží na tebe, to je prvé, na čo reagujú,“ priblížil Madro.

Na takejto linke pomoci je k dispozícii odborník. „Rozhovory sú plné ťažkostí, ale zároveň odborník, psychológ, je školený tak, aby viedol rozhovor, aby sme dokázali odložiť jeho rozhodnutie a dokázali tam vstúpiť naživo,“ ozrejmil Madro.

Po celom Slovensku za štyri roky nainštalovali 480 tabúľ. Iniciatíva má odozvu. „Ozvalo sa nám 650 ľudí, ktorí nás kontaktovali s tým, že spomenuli tú tabuľu,“ informoval psychológ Marek Madro.

„Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pravidelne poskytujú IPčku štatistiky, na základe ktorých si organizácia identifikuje miesta s častým výskytom pokusov o samovraždu a zameriava tam svoje aktivity,“ povedala hovorkyňa ŽSR Patra Lániková.

Trpia aj rušňovodiči

Dobrovoľné ukončenie života na železnici je tragédiou pre mnohých. Okrem rodinných príslušníkov obete aj pre rušňovodičov, ktorí nešťastiu nedokážu zabrániť.

„Ono to silne postihne, ten moment, cez nervovú sústavu všelijaké orgány a niekomu vypadnú vlasy, niekomu ošedivejú. Je to zložité, niekoho to postihne až tak ťažko, že končí celkom s prácou,“ vysvetlil rušňovodič Ján Lieskovanský.

Aj rušňovodiči potrebujú po takejto skúsenosti psychologickú pomoc. Inštaláciu tabúľ preto vítajú.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko