Na hlavný obsah

Multimiliardový obchod sa nekoná: Biden odmietol predaj oceliarní U.S. Steel japonskému Nippon Steel

Potvrdil svoj sľub o zablokovaní akvizície.

Multimiliardový obchod sa nekoná: Biden odmietol predaj oceliarní U.S. Steel japonskému Nippon Steel
Na sníme americký prezident Joe Biden. Foto: TASR/AP

Americký prezident Joe Biden odmietol navrhovaný predaj oceliarní U.S. Steel japonskej spoločnosti Nippon Steel za takmer 15 miliárd USD (14,53 miliardy eur). Potvrdil tak svoj sľub z marca, že akvizíciu zablokuje. Informovala o tom agentúra AP.

„Potrebujeme veľké americké spoločnosti reprezentujúce hlavný podiel americkej oceliarskej kapacity, aby sme naďalej viedli boj v mene národných záujmov Ameriky,“ uviedol Biden v piatok (3. 1.) vo vyhlásení.

Jeho rozhodnutie prichádza po tom, čo Výbor pre zahraničné investície v USA (CFIUS), minulý mesiac nedosiahol konsenzus o možných rizikách pre národnú bezpečnosť v prípade tejto dohody.

CFIUS poslal svoju dlho očakávanú správu o fúzii Bidenovi, ktorý mal 15 dní na to, aby dospel ku konečnému rozhodnutiu.

Výbor, ktorému predsedá ministerka financií Janet Yellenová a sú v ňom aj ďalší členovia kabinetu, môže odporučiť prezidentovi, aby transakciu zablokoval. Túto právomoc dáva prezidentovi federálny zákon.

Americký predstaviteľ pod podmienkou zachovania anonymity minulý mesiac pre AP povedal, že niektoré federálne agentúry zastúpené vo výbore sú skeptické. Obávali sa, že ak by americké oceliarne kúpila japonská spoločnosť, predstavovalo by to riziká pre národnú bezpečnosť.

Odmietnutiu predaja U.S. Steel japonskému Nippon Steelu Joeom Bidenom sa v reportáži v Správach venoval redaktor Timotej Pisch:

Proti bol aj Trump

Rozhodnutie prišlo len niekoľko týždňov pred odchodom prezidenta Bidena z úradu. Mohlo by potenciálne poškodiť vzťahy s Japonskom, ktoré je najväčším spojencom USA v Ázii. Japonsko je tiež najväčším zahraničným držiteľom amerického dlhu.

Biden vystúpil proti dohode už vlani v marci. Podporil ho mocný odborový zväz United Steelworkers, ktorý má obavy, či japonská spoločnosť dodrží existujúce pracovné zmluvy alebo či neobmedzí pracovné miesta, ako aj o finančnú transparentnosť firmy.

„U.S. Steel je ikonickou americkou oceliarskou spoločnosťou už viac ako storočie a je nevyhnutné, aby zostala americkou oceliarskou spoločnosťou,“ uviedol Biden v marci, keď sa ešte usiloval o znovuzvolenie do prezidentského úradu predtým, ako odstúpil zo súboja o tento post.

Proti akvizícii sa postavil aj novozvolený prezident Donald Trump. V decembri na svojej platforme Truth Social sľúbil, že zablokuje dohodu a využije daňové stimuly a clá, aby podporil rast spoločnosti.

Časť oceliarne U.S. Steel v americkej Pensylvánii.
Časť oceliarne U.S. Steel v americkej Pensylvánii.Foto: TASR/AP

Dohoda o fúzii oceliarní však mala aj veľa podporovateľov vrátane zákonodarcov a podnikateľských skupín. Mike Pompeo, ktorý pôsobil ako minister zahraničných vecí v predchádzajúcej Trumpovej vláde, označil potenciálne odmietnutie dohody za „krátkozraké“.

„Dohoda by posilnila súčasné prevádzky a výrobné kapacity U.S. Steel, prospela by jej pracovníkom a ich komunitám a zvýšila by konkurencieschopnosť amerického oceliarskeho priemyslu,“ napísal v decembri.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet