Na hlavný obsah

Najvyšší súd USA odobril zákon o zákaze TikToku: Konečné rozhodnutie bude na mne, odkázal novozvolený prezident D. Trump

Čínsky vlastník musí sociálnu sieť predať do nedele.

Najvyšší súd USA odobril zákon o zákaze TikToku: Konečné rozhodnutie bude na mne, odkázal novozvolený prezident D. Trump
Zamestnanci pracujú v budove spoločnosti TikTok. Foto: TASR/AP

Najvyšší súd USA v piatok (17. 1.) odobril zákon, na základe ktorého bude v Spojených štátoch zakázaná aplikácia TikTok. Už 19. januára preto môže 170 miliónov užívateľov zo Spojených štátov stratiť prístup k tejto sociálnej sieti zameranej na zdieľanie krátkych videí. Informovali o tom agentúry AFP a AP.

Súd rozhodol, že posudzovaný zákon neporušuje právo na slobodu prejavu a že vláda USA preukázala oprávnené obavy o národnú bezpečnosť, keďže vlastníkom sociálnej siete je čínska spoločnosť ByteDance.

Podľa zákona teraz musí čínsky vlastník sociálnu sieť predať do nedele (19. 1.). Inak bude v USA zakázaná. Súčasťou zákona je prechodné obdobie 90 dní, počas ktorého sa môže zákaz oddialiť. Platiť však bude iba v prípade, že do nedele nastane pokrok v otázke predaja sociálnej siete. Podľa AP sa zatiaľ k odpredaju TikToku neschyľuje.

Podľa časopisu Forbes vyjadrilo záujem o TikTok viacero osobností vrátane investora Kevina O’Learyho známeho z televíznej relácie Shark Tank alebo populárneho youtubera Jimmyho „MrBeast“ Dondaldsona.

Agentúra Bloomberg taktiež priniesla správu, že čínski vládni predstavitelia zvažovali predaj TikToku miliardárovi Elonovi Muskovi, ktorý vlastní sociálnu sieť X. Spoločnosť ByteDance to však označila zo „úplnú fikciu“.

Technologickí odborníci upozornili, že aplikácia z telefónov existujúcich amerických používateľov po uplatnení zákazu nezmizne. Nebudú si však môcť stiahnuť aktualizácie, čo spôsobí, že v blízkej budúcnosti sa stane nepoužiteľnou. Noví používatelia si ju nebudú môcť stiahnuť vôbec.

Riziko pre národnú bezpečnosť

Administratíva odchádzajúceho prezidenta Joea Bidena považuje TikTok pre jeho prepojenie s Čínou za riziko pre národnú bezpečnosť USA. Domnieva sa totiž, že umožňuje Pekingu zhromažďovať údaje o jej používateľoch a špehovať ich.

Zároveň však pripúšťa, že nemá dôkazy o tom, že ju Čína už takto použila, uvádza AP. Čína a spoločnosť ByteDance tieto tvrdenia dôrazne popierajú.

Novozvolený americký prezident Donald Trump už na rozhodnutie súdu reagoval. Pre televíziu CNN uviedol, že rozhodnutie o zákaze TikToku bude na ňom. Podľa CNN by Trump v tomto prípade mohol uplatniť výnimku o 90-dňovej prechodnej lehote.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet