Písomné maturity nahradí na stredných školách elektronické vypĺňanie testov. Avizoval to minister školstva. Zaväzuje nás k tomu aj plán obnovy. Riaditelia škôl to vítajú, no potrebujú od štátu pomoc. Mnohé počítačové učebne nie sú na taký nápor maturantov pripravené.
Vypĺňanie písomnej časti maturity cez počítač nie je novinka. Vyskúšali si to už mnohé školy. Postupne by mali papier za klávesnicu vymeniť maturanti na všetkých školách.
„Bolo by to jednoduchšie, pretože teraz je veľa byrokracie okolo rozbaľovania, rozdávania, vybalenia, následne zabalenia testov, odoslania kuriérom,“ vysvetlila riaditeľka SOŠ technickej v Rožňave Diana Košťálová.
„Ja som určite zástancom elektronického testovania, lebo je tam otázka transparentnosti, ktorá je určite lepšia ako v prípade písomných maturít,“ uviedol riaditeľ Gymnázia Bilíkova v Bratislave Daniel Kasala.
Elektronickým maturitným skúškam sa v Správach venovala redaktorka Emília Tóth Lengyelová:
Riaditelia škôl vidia háčik
K elektronickej forme testovania namiesto tej písomnej má bližšie aj generácia terajších no najmä budúcich maturantov.
„Takáto forma modernizácie uľahčuje žiakom absolvovanie maturitnej skúšky. Zjednodušuje zadávanie odpovedí a opravu ako aj vyhodnotenie testov. Zároveň to bude prínosom pre žiakov s poruchami písania,“ priblížil prezident Aliancie stredoškolákov Ján Liam Bendo.
No podľa riaditeľov škôl to má háčik. Mnohé učebne informatiky majú len pár desiatok počítačov. Na veľkých školách by ich potrebovali stovky, aby mohli maturovať naraz.
„My máme napríklad zo slovenského jazyka okolo 200 maturantov. Čo sa týka informatických učební, tak sme schopní zabezpečiť zhruba 60 počítačov,“ uviedol Kasala.
„Prebiehajú momentálne obstarávania aj techniky. Ja som zástancom elektronického testovania, pretože je to potom pre nás dôležité aj na využitie týchto výsledkov,“ vysvetlil minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).
Novinka by sa mala spúšťať postupne
Novinka by sa mala na školách spúšťať postupne, v cykloch, aby sa jej používanie otestovalo v praxi. Môže sa stať, že časť žiakov na škole bude testy písať perom a časť na počítači. Treba nielen dokúpiť počítače, ale skvalitniť aj pripojenie na internet. To ide v mnohých prípadoch pomaly.
„Prebieha zmena z Edunetu na nové internetové zabezpečenie škôl. Rovnako prebiehajú technické zmeny na to, aby sa hardvérové vybavenie škôl zlepšilo. Toto sú ale projekty, ktoré sú dnes už v omeškaní alebo sa veľmi pomaly rozbiehajú,“ povedal výkonný riaditeľ Slovensko.digital Peter Steinhübl.
Maturitu zo slovenčiny či cudzieho jazyka cez počítač by mali robiť všetci, alebo aspoň časť maturantov v roku 2026. Koniec papierových testov by sa mal týkať aj mladších žiakov.