Opozičné PS, KDH a SaS iniciovali na utorok (14. 1.) zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR. Chcú na nej potvrdiť zahraničné ukotvenie Slovenska v Európskej únii a NATO. Strany súčasnej opozície sa pokúsia schôdzu otvoriť o 10.00 h.
Na mimoriadnom rokovaní parlamentu by mali premiér Robert Fico aj minister zahraničných vecí Juraj Blanár (obaja Smer-SD) odpovedať na otázky o zahraničnom smerovaní SR.
Po ceste predsedu vlády do Moskvy a jeho vyjadreniach v otázkach zastavenia dodávok plynu cez ukrajinské územie sa opozícia obáva, že krajina smeruje iným smerom ako sa kedysi deklarovalo.
Informácie o mimoriadnej schôdzi parlamentu a o politickom kontexte priniesla v Ranných správach redaktorka Natália Krížová.
PS, KDH a SaS tiež upozornili, že sa zhoršujú aj bilaterálne vzťahy s najbližšími partnermi Slovenska. Ide predovšetkým o Poľsko a Česko. Upozorňujú tiež, že týmto môže Slovensko utrpieť aj ekonomické škody.
Najextrémnejší pohľad na situáciu má hnutie Slovensko Igora Matoviča, ktoré by bolo najradšej, keby sa pre Ficovu cestu do Moskvy rokovalo o jeho odvolaní.
Hlas-SD ani prezident Fica v názoroch nepodržali
Premiér Fico naopak tvrdí, že cesta do Moskvy bola v súčasnej situácii prirodzená a zmysluplná. Tvrdí tiež, že politická situácia sa v okolitých krajinách mení. Upozornil najmä na Rakúsko, Nemecko, Francúzsko či Rumunsko, kde sa k moci dostávajú radikálnejšie zoskupenia.
Predseda vlády si myslí, že na túto situáciu by mala koalícia reagovať. Podľa neho by mala „učesať“ svoju politiku voči zahraničiu. Toto však jeho partner strana Hlas-SD, ako aj jej bývalý predseda a súčasná hlava štátu Peter Pellegrini, odmietli.
Podľa prezidenta je memorandum medzi tromi najvyššími štátnymi predstaviteľmi zo septembra dostačujúce. Uvádza sa v ňom, že Slovensko je pevne ukotvené v európskych štruktúrach aj v NATO.
Otázne otvorenie schôdze
Fico svojím partnerom v Smere odporučil, aby otvorenie schôdze nepodporili. Považuje ju za zbytočnú. Podobný prístup zvolil aj súčasný predseda strany Hlas-SD a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok pri poslancoch tejto druhej najsilnejšej koaličnej strany.
Na otvorenie schôdze je potrebný nadpolovičný počet hlasov poslancov, teda 76. Aby sa otvorila, opozícia by potrebovala aj hlasy niektorých koaličných poslancov.