Na hlavný obsah

Pre silné sneženie mali horskí záchranári plné ruky práce. Zimná turistika je mnohonásobne náročnejšia, upozorňujú

Pomôcť môže aj aplikácia horských záchranárov.

Pre silné sneženie mali horskí záchranári plné ruky práce. Zimná turistika je mnohonásobne náročnejšia, upozorňujú
Zásah horských záchranárov. Foto: HZS/STVR

Silné víkendové sneženie prinieslo starosti aj Horskej záchrannej službe (HZS). V Malej Fatre záchranári počas víchrice pomáhali niekoľkým turistom. Jedna turistka skončila v nemocnici. Záchranári apelujú na lepšiu prípravu pred zimnou turistikou.

V sobotu boli horskí záchranári z Malej Fatry privolaní k turistke, ktorá sa pošmykla a spadla do žľabu pod Malým Rozsutcom.

„Do akcie vyrazila najskôr prvá skupina – dvaja záchranári. Pacientku ošetrili, zateplili a pripravili na transport. My ako druhá skupina sme išli s transportným prostriedkom s lanovou technikou. Sú tam nebezpečné zrazy do žľabov, zľadovatený sneh,“ priblížil záchranár a expert HZS Matej Sloviak.

Akcie horských záchranárov po silnom víkendovom snežení sa v reportáži v Správach z regiónov venoval redaktor Martin Do:

Turistku sa podarilo transportovať do bezpečia na parkovisko, kde si ju prevzala rýchla zdravotná pomoc.

„Turistka utrpela pomliaždenie hlavy, krku, ramena, kolena a tiež natiahnutie krčnej chrbtice. Po ošetrení na urgentnom príjme bola prepustená do domácej starostlivosti,“ priblížila hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina Zuzana Fialová.

Pomoc horských záchranárov potrebovali cez víkend aj dve horolezkyne vo Vysokých Tatrách v masíve Kežmarského štítu. Záchrannú akciu komplikoval silný vietor, sneženie a teploty hlboko pod bodom mrazu.

Nepodceňte prípravu

Záchranári hovoria, že zimná turistika je mnohonásobne náročnejšia. Bez kvalitnej prípravy a výstroja sa turisti vystavujú veľkému riziku.

„Keď je terén zľadovatený, určite treba stúpacie železá, cepín, keď je snehová pokrývka, lyže poprípade snežnice, lebo pohyb bez tohto vybavenia vo vysokohorskom prostredí je nebezpečný a v niektorých prípadoch až nemožný. Treba mať rezervné oblečenie, tekutiny teplé, netreba nikdy na túru chodiť sám,“ dodal náčelník HZS – Malá Fatra Peter Muráň.

Záchranári apelujú na turistov, aby si dôkladne preštudovali mapy či predpoveď počasia. V tom im môže pomôcť aj aplikácia Horskej záchrannej služby, ktorá sa dá stiahnuť do mobilného telefónu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny