Na hlavný obsah

Rusko zastavilo dodávky plynu do Európy cez Ukrajinu. Slovensko má podľa ministerky hospodárstva dostatok zásob

Urobila tak v dôsledku nepredĺžení tranzitnej dohody.

Rusko zastavilo dodávky plynu do Európy cez Ukrajinu. Slovensko má podľa ministerky hospodárstva dostatok zásob
Potrubné systémy a uzatváracie zariadenia v prijímacej stanici plynovodu Nord Stream 1. Foto: TASR/DPA

Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom zastavila v stredu o 8.00 h moskovského času (5.00 h SEČ) dodávky ruského plynu cez Ukrajinu do Európy a Moldavska.

Urobila tak v dôsledku nepredĺžení tranzitnej dohody zo strany Ukrajiny. Informovala o tom agentúra TASS, ktorá sa odvoláva na vyhlásenie Gazpromu.

„Keďže Ukrajina opakovane a jednoznačne odmietla predĺžiť túto dohodu, Gazprom prišiel od 1. januára 2025 o technickú a právnu spôsobilosť na tranzit plynu cez Ukrajinu. Dodávky ruského plynu cez Ukrajinu sa zastavili o 8.00 h moskovského času,“ uvádza sa vo vyhlásení. Zastavenie tranzitu potvrdilo aj ukrajinské ministerstvo energetiky.

Dohoda o tranzite ruského plynu cez ukrajinské územie počítala s prečerpaním 40 miliárd metrov kubických ročne. Ruský prezident Vladimir Putin povedal, že nový kontrakt určite nebude. Tak krátko pred 1. januárom ho totiž nebude možné prerokovať, píše TASS.

Agentúra RIA Novosti konštatovala, že jedinou distribučnou cestou pre plyn z Ruska do Európy tak zostal plynovod Balkan Stream. Ten vedie z Turecka do Maďarska.

Ročne prepraví približne 14 – 15 miliárd kubických metrov plynu do Rumunska, Grécka, Severného Macedónska, Srbska, Bosny a Hercegoviny a Maďarska.

Slovensko je pripravené

Slovensko je podľa ministerky hospodárstva Denisy Sakovej na zastavenie dodávok plynu z Ruska cez Ukrajinu technicky dobre pripravené. Štátna spoločnosť SPP má v podzemných zásobníkoch uskladnených o 20 percent viac plynu ako pred rokom.

Zásobníky, na ktoré má zmluvu spoločnosť SPP, hlásia, navyše aj na konci decembra naplnenie prakticky na 100 percent. To v tomto období nie je štandardom.

Štátna plynárenská spoločnosť má diverzifikované portfólio dodávok plynu od ďalších piatich veľkých medzinárodných energetických dodávateľov, ako BP, Exxon Mobil, Shell, RWE alebo ENI.

Ukrajina už dlhší čas avizovala, že dohodu o tranzite ruskej ropy nemieni predĺžiť. Svoje postoj zdôvodňuje vojnou s Ruskom a tým, že jej predajom ju čiastočne financuje.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika