Na hlavný obsah

Slovenská republika má 32 rokov: Časť spoločnosti spôsob jej vzniku kritizovala, uviedla sociologička

Prvým prezidentom sa stal Michal Kováč.

Slovenská republika má 32 rokov: Časť spoločnosti spôsob jej vzniku kritizovala, uviedla sociologička
Občania na archívnej snímke oslavujú vznik samostatnej Slovenskej republiky. Foto: TASR/Peter Brenkus

Slovenská republika vznikla presne pred 32 rokmi. Úderom polnoci 31. decembra 1992 vznikli dva samostatné štátne útvary Česká a Slovenská republika. Deň vzniku Slovenskej republiky teda prvý január je na Slovensku štátnym sviatkom a dňom pracovného pokoja.

Novoročné oslavy v roku 1993 boli spojené aj s oslavami vzniku samostatného štátu. O rozdelení Československa rozhodla česká strana ODS a slovenské hnutie HZDS ešte v auguste 1992.

Vzniku samostatnej Slovenskej republiky predchádzalo schválenie ústavného zákona o rozpade Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky.

Ten eliminoval ústavný zákon z roku 1991, podľa ktorého sa Česko a Slovensko mohlo rozdeliť iba na základe referenda. Časť spoločnosti to kritizovala.

„Československo väčšina ľudí vnímala ako spoločný štát, v ktorom chceli pokračovať, ďalej žiť,“ vysvetlila sociologička Inštitútu pre verejné otázky Zora Bútorová.

Dňu vzniku Slovenskej republiky sa v Ranných správach venovala redaktorka Miriam Čerešníková:

Prvým prezidentom samostatnej Slovenskej republiky sa stal Michal Kováč. Za hlavu štátu ho zvolili poslanci Národnej rady.

„Budem dbať o blaho slovenského národa, národnostných menšín a etnických skupín žijúcich v Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem vykonávať v záujme občanov a zachovávať i obhajovať ústavu a ďalšie zákony,“ povedal vtedy prezident Michal Kováč.

Počas prvého dňa existencie Slovenskú republiku diplomaticky uznalo 93 štátov sveta. Medzi nimi bolo napríklad Francúzsko, Nemecko, Rusko, Spojené kráľovstvo aj Čína.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko