Slovenská republika vznikla presne pred 32 rokmi. Úderom polnoci 31. decembra 1992 vznikli dva samostatné štátne útvary Česká a Slovenská republika. Deň vzniku Slovenskej republiky teda prvý január je na Slovensku štátnym sviatkom a dňom pracovného pokoja.
Novoročné oslavy v roku 1993 boli spojené aj s oslavami vzniku samostatného štátu. O rozdelení Československa rozhodla česká strana ODS a slovenské hnutie HZDS ešte v auguste 1992.
Vzniku samostatnej Slovenskej republiky predchádzalo schválenie ústavného zákona o rozpade Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky.
Ten eliminoval ústavný zákon z roku 1991, podľa ktorého sa Česko a Slovensko mohlo rozdeliť iba na základe referenda. Časť spoločnosti to kritizovala.
„Československo väčšina ľudí vnímala ako spoločný štát, v ktorom chceli pokračovať, ďalej žiť,“ vysvetlila sociologička Inštitútu pre verejné otázky Zora Bútorová.
Dňu vzniku Slovenskej republiky sa v Ranných správach venovala redaktorka Miriam Čerešníková:
Prvým prezidentom samostatnej Slovenskej republiky sa stal Michal Kováč. Za hlavu štátu ho zvolili poslanci Národnej rady.
„Budem dbať o blaho slovenského národa, národnostných menšín a etnických skupín žijúcich v Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem vykonávať v záujme občanov a zachovávať i obhajovať ústavu a ďalšie zákony,“ povedal vtedy prezident Michal Kováč.
Počas prvého dňa existencie Slovenskú republiku diplomaticky uznalo 93 štátov sveta. Medzi nimi bolo napríklad Francúzsko, Nemecko, Rusko, Spojené kráľovstvo aj Čína.