Na hlavný obsah

Starosta kalábrijskej dediny vydal nezvyčajné nariadenie: Jej obyvatelia dostali zákaz vážne ochorieť

Starosta tým chce poukázať na žalostný stav zdravotníctva.

Starosta kalábrijskej dediny vydal nezvyčajné nariadenie: Jej obyvatelia dostali zákaz vážne ochorieť
(ilustračná fotografia) Foto: STVR

Starosta dediny v Kalábrii na juhu Talianska zakázal jej obyvateľom, aby boli vážne chorí. Tvrdí, že išlo o humornú provokáciu. Chcel ňou upozorniť na zlú dostupnosť zdravotnej starostlivosti v jednom z najchudobnejších talianskych regiónov, píše portál BBC.

Ľuďom žijúcim v dedine Belcastro „sa prikazuje, aby zabránili tomu, že chytia nejakú chorobu, ktorá by mohla vyžadovať urgentnú zdravotnú starostlivosť“, uvádza sa v nariadení starostu Antonia Torchiu. Starosta dodal, že nezvyčajný dekrét má väčší efekt ako naliehavé výzvy, s ktorými sa obracia na regionálne úrady pre neutešený stav zdravotníctva.

Asi polovica z 1 200 obyvateľov Belcastra je starších ako 65 rokov a na najbližšiu pohotovosť je to viac ako 45 kilometrov, hovorí Torchia. Za lekárom sa navyše dá prísť jedine po ceste, na ktorej je rýchlosť obmedzená na 30 kilometrov za hodinu. Lekár v dedine pôsobí len sporadicky, cez víkendy a sviatky zdravotnícka služba v Belcastri zabezpečená nie je.

Torchia talianskym médiám tiež povedal, že len ťažko sa možno cítiť bezpečne, „keď viete, že v prípade, že budete potrebovať pomoc, je vašou jedinou nádejou to, že stihnete na pohotovosť dôjsť včas“ a že cesty sú „skoro nebezpečnejšie ako nejaká choroba“.

Majú oddychovať

V rámci nariadenia nesmú obyvatelia Belcastra „príliš často opúšťať domov, cestovať alebo športovať“ Namiesto toho by mali väčšinu času oddychovať. Vedenie obce od nich tiež žiada, aby sa „vyhýbali nehodám v domácnosti“.

„Starosta použil provokatívne nariadenie, aby pritiahol pozornosť k vážnemu problému,“ povedal istý obyvateľ Belcastra.

BBC píše, že politická neschopnosť aj zasahovanie mafie zdecimovali kalábrijské zdravotníctvo. To bolo pred takmer 15 rokmi prevedené pod osobitnú správu centrálnej vlády. Úradníci menovaní vládami v Ríme majú problémy vysporiadať sa s vysokými dlhmi nemocníc, kvôli ktorým chýbajú zdravotnícky personál i lôžka. Na plánované zákroky sú nekonečné čakacie lehoty.

Od roku 2009 v regióne 18 nemocníc ukončilo prevádzku. V dôsledku toho skoro polovica z dvoch miliónov obyvateľov Kalábrie jazdí kvôli lekárskej starostlivosti do iných regiónov. Predvlani úrady oznámili, že Kuba do Kalábrie počas troch rokov pošle skoro 500 lekárov, ktorí budú pôsobiť v rôznych zdravotníckych zariadeniach. Kalábrijský guvernér Roberto Occhuito si vlani pochvaľoval, že títo lekári „zachránili“ kalábrijské nemocnice.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet