V moldavskom separatistickom regióne Podnestersko, kde žije približne 450-tisíc obyvateľov, sú prerušené dodávky tepla a teplej vody do domácností. Napísala to v stredu (1. 1.) agentúra Reuters, podľa ktorej k výpadku došlo po tom, ako Rusko prestalo dodávať plyn do strednej a východnej Európy cez Ukrajinu.
„Nie je kúrenie ani teplá voda,“ povedala agentúre nemenovaná pracovníčka miestnej energetickej spoločnosti Tirasteploenergo. Ddodala, že nevie, ako dlho bude situácia trvať. Energetická firma na svojom webe napísala, že odstávka platí od 07.00 h miestneho času (06.00 h SEČ), ale niektorých zariadení – ako sú nemocnice – sa netýka.
„Na udržanie tepla v miestnosti ucpite štrbiny v oknách a balkónových dverách, zakryte ich dekami alebo silnými závesmi. Umiestnite všetkých členov rodiny v jednej izbe a ďalšie miestnosti dočasne uzavrite,“ odkázalo Tirasteploenergo obyvateľom Podnesterska a odporučilo im, aby sa teplo obliekli.
Poradilo im tiež, ako najlepšie domácnosti vykurovať elektrickými vykurovacími telesami. „Na vykurovanie je zakázané používať plynové alebo elektrické sporáky – môže to viesť k tragédii,“ varovala firma.
Vypršal kontrakt
V metropole separatistického regiónu Tiraspolu je podľa Reuters okolo štyroch stupňov Celzia a miestni obyvatelia zastavené dodávky pocítili okamžite.
„Pripravili sme na túto mimoriadnu situáciu dva izby, kde sme inštalovali elektrické krby na kúrenie, pretože nám sľúbili, že nás neodpoja od elektriny,“ povedala 42-ročná matka dvoch detí Olga, ktorá býva v jednom z panelových domov v meste.
Podnestersko dostávalo ruský plyn cez Ukrajinu až do stredajšieho ho rána, keď táto zásobovacia trasa vyschla po tom, ako vypršal kontrakt o tranzite plynu medzi Ruskom a Ukrajinou, napísal Reuters.
Kyjev dlhší čas avizoval, že dohodu nemieni predĺžiť. Svoje rozhodnutie zdôvodnil ozbrojeným konfliktom s Ruskom, ktoré predajom surovín čiastočne financuje svoje vojnové ťaženie na Ukrajine.
Parlament proruského Podnesterska minulý mesiac apeloval na Moskvu, aby dosiahla novú dohodu s Ukrajinou a plyn ďalej do regiónu prúdil, píše Reuters. Rusko vtedy podľa agentúry uviedlo, že ochráni v Podnestersku svojich občanov a vojakov, píše Reuters.
Podnestersko je závislé od Gazpromu
Medzitým ruská energetická spoločnosť Gazprom nedávno oznámila, že od 1. januára pozastaví vývoz plynu do Moldavska pre nezaplatený moldavský dlh. Kišiňov výšku dlhu spochybnil.
Moldavský premiér Dorian Recean už skôr odsúdil rozhodnutie o zastavení dodávok a obvinil Rusko z používania energie ako politickej zbrane. Premiér uviedol, že plynu nakúpeného na medzinárodnom trhu je na celú zimu dostatok pre časť krajiny na pravom brehu rieky Dnester.
Podnestersko je však závislé od Gazpromu. Prozápadné Moldavsko aj proruské Podnestersko už skôr pre energetickú situáciu vyhlásili výnimočný stav.
Rusko dodávalo cez Ukrajinu ročne zhruba dve miliardy metrov kubických plynu do Podnesterska, ktoré plyn využíva na výrobu elektriny a tú predáva zvyšku Moldavska.
Kišiňov sa pripravoval na výpadky elektriny od chvíle, keď Kyjev oznámil, že nepredĺži dohodu s Gazpromom. Moldavská energetická firma Energocom v utorok (31. 12.) uviedla, že 38 percent energetických potrieb krajiny pokryje domáca výroba a 62 percent bude dovážať zo susedného Rumunska.
Moldavská vláda zároveň uviedla, že prijíma opatrenia na zníženie spotreby energie v krajine najmenej o tretinu.
Alternatívne trasy
Okrem plynovodu cez Ukrajinu vedie do Moldavska aj plynovod z Rumunska, ktorý je napojený na TurkStream. Moldavská prezidentka Maia Sanduová už skôr obvinila Gazprom, že odmieta dodávať plyn alternatívnou cestou a vyvoláva tak energetickú krízu.
Gazprom uviedol, že chce, aby Moldavsko najprv zaplatilo dlh, kým sa začne plyn do krajiny dodávať alternatívnymi cestami.
Medzinárodne neuznané Podnestersko leží na hranici s juhozápadnou Ukrajinou. Od Moldavska sa odtrhlo po rozpade Sovietskeho zväzu na začiatku 90. rokov, keď separatistov aktívne podporili ruskí vojaci.
Dodnes je v regióne rozmiestnených asi 1 500 ruských vojakov, ktorých Moskva označuje za mierové jednotky. V Moldavsku je v súčasnosti prozápadná vláda, ktorá sa usiluje o vstup do Európskej únie.