Na sociálnych sieťach sa šíri video inžiniera, ktorý vyvinul robotickú zbraň ovládanú pomocou ChatGPT. Prevádzkovateľ hovorí o porušení podmienok a zablokoval mu účet. Tento prípad opäť otvoril otázku bezpečnosti umelej inteligencie pre ľudstvo, napísal rakúsky denník Der Standard.
Na TikTok-u a iných sociálnych sieťach kolovalo video, na ktorom muž pod pseudonymom STS3D zverejnil video, ako využíva ChatGPT na navigovanie robotickej zbrane. Dáva presné pokyny, kde má strieľať a umelá inteligencia to, aj keď s miernym zdržaním, splní.
O mužovi, ktorý pomocou umelej inteligencie ovládal zbraň si v rubrike Čítanie zo zahraničnej tlače v Rádiu Slovensko prečítala redaktorka Tamara Lištiaková:
ChatGPT being trained for use in weapons 🤖💬🔫
— POSTED MALONE (@posted_malone) January 11, 2025
📹: sts_3d_ pic.twitter.com/bA2wKRbjlk
Prekvapivé by to nemalo byť. Problémom však podľa Der Standard je, že sa mu podarilo prepojiť tieto dva systémy. Prevádzkovateľ ChatGPT mu zablokoval konto, keďže zakazuje jeho využívanie na škody voči človeku. Na tiktoku už video zmizlo. No na iných sieťach ešte koluje.
Rozvoj umelej inteligencie sa nedá zastaviť a zohrá svoju úlohu aj v armáde, píše rakúsky denník. Napríklad americké ministerstvo obrany pred pár týždňami testovalo Bullfrog. Je to zbraňový systém, ktorý má zostreliť drony bez nutnej navigácie človeka. Samozrejme, môže byť použitý aj na útok.
Open AI, ktorá prevádzkuje ChatGPT, sa pred pár mesiacmi dohodla na partnerstve so zbrojárskou firmou Anduril, ktorej zakladateľ vyvinul okuliare OCULUS, ktoré využívajú virtuálnu realitu. Palmer Lucky je zároveň známy aj tým, že v minulosti vyrábal drony pre armády pohraničné stráže, uzatvoril rakúsky denník Der Standard.
The future is here 🔥 pic.twitter.com/YXMyDbgzZT
— Firearm Videos (@firearmvideos) December 1, 2024