Muž, ktorý v stredu (1. 1.) zahynul v Las Vegas vo vybuchnutom vozidle Cybertruck, bol príslušníkom špeciálnych zložiek americkej armády menom Matthew Livelsberger. Pred explóziou vozidla sa s najväčšou pravdepodobnosťou zastrelil, uviedla agentúra AP s odvolaním sa na zdroje oboznámené s vyšetrovaním.
FBI tiež vylúčila súvislosť medzi výbuchom a stredajším útokom v New Orleans, ktorého pravdepodobný páchateľ rovnako slúžil v armáde, píšu zahraničné médiá.
Livelsberger (37) bol podľa zdrojov 18 rokov v armáde, kde slúžil pri špeciálnej jednotke zelených baretov, ktorá v zahraničí bojuje proti terorizmu. Livelsbergers dvakrát nasadili v Afganistane a slúžil tiež v Tadžikistane, Gruzínsku alebo Kongu, uviedla AP s odvolaním sa na armádu. Tá mu za jeho nasadenie udelila viacero ocenení i medailí.
Predtým, ako pred hotelom nastupujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa vybuchol Cybertruck naložený zábavnou pyrotechnikou a fľašami s palivom, sa Livelsberger podľa vyšetrovateľov zastrelil, napísala AP. Pri explózii sa zranilo sedem ľudí, Livelsbergerov motív je podľa agentúry AFP naďalej neznámy.
Súvislosť s útokom v New Orleans vylúčili
Médiá predtým naznačovali možnú spojitosť so 42-ročným americkým občanom Shamsudom-Dinom Jabbarom, ktorý v noci na stredu zabil dodávkou v New Orleans najmenej 14 ľudí. Jabbar totiž medzi rokmi 2007 až 2015 tiež pracoval pre armádu a rovnako ako Livelsberger podľa AP pôsobil na základni Fort Bragg v Severnej Karolíne. Ich služby sa tam však neprekrývali, poznamenal jeden zo zdrojov agentúry.
FBI však podľa AP uviedla, že Jabbar konal sám a jeho čin nemá žiadnu súvislosť s incidentom v Las Vegas.
O súvislosti medzi oboma incidentmi špekuloval predtým na sieti X tiež Elon Musk, ktorý vlastní firmu Tesla vyrábajúcu vozidlá Cybetruck. Musk prišiel s tvrdením, že auto použité v New Orleans aj Cybertruck v Las Vegas boli zapožičané cez platformu Turo, pomocou ktorej môžu jednotlivci prenajímať svoje vozidlá. Túto informáciu potom potvrdil denník The New York Times a následne aj samotná spoločnosť Turo.
„Firma s orgánmi činnými v trestnom konaní aktívne spolupracuje pri vyšetrovaní oboch incidentov. Nedomnievame sa, že by niektorý z nájomcov zapojených do útokov v Las Vegas a v New Orleanse mal kriminálnu minulosť, ktorá by ich identifikovala ako bezpečnostnú hrozbu,“ citoval server The Telegraph hovorcu firmy Turo.
Pri útoku požičaným pick-upom zabil Jabbar v noci na 1. januára v New Orleans najmenej 15 ľudí a ďalších 30 zranil. Úrady čin považujú za teroristický útok. V aute našli okrem iného vlajku teroristickej organizácie Islamský štát (IS), zbrane a zariadenie, ktoré vyzeralo ako podomácky vyrobená výbušnina.
Výbuchu Tesly pred Trump Hotelom v Las Vegas a spojitosti s útokom v New Orleans sa v reportáži v Správach venovala redaktorka Zdenka Boldižárová: