Na hlavný obsah

Na Slovensku vlani skončilo množstvo detských pohotovostí: Ako sa mestá vysporiadali s problémom?

Na ich zrušení sa dohodol rezort so spoločnosťou pediatrov.

Na Slovensku vlani skončilo množstvo detských pohotovostí: Ako sa mestá vysporiadali s problémom?
Oznam o zrušení detskej pohotovosti. Foto: STVR

Vo viacerých mestách vlani skončili detské pohotovosti, čo verejnosť kritizovala. Na ich zrušení sa dohodlo ministerstvo zdravotníctva so spoločnosťou pediatrov. Malo to odbremeniť detských lekárov, ktorí v regiónoch chýbajú.

Uplynulý rok bol, čo sa týka zdravotníckych tém, v Trenčianskom kraji turbulentný. Zanikli tu napríklad až štyri detské pohotovosti. Konkrétne v Novom Meste nad Váhom, v Partizánskom, na Myjave a v Dubnici nad Váhom.

S ich rušením nesúhlasili rodičia detí ani samosprávy. Nepomohlo. „Bude to veľmi chýbať tejto spádovej oblasti, ktorá tvorí 50 až 60-tisíc obyvateľov,“ uviedla riaditeľka polikliniky v Dubnici nad Váhom Jana Štefancová.

Na juhozápade Slovenska zatvorili dve detské pohotovosti, a to v Galante a v Šali. Rodičia z Galanty musia urgentnú zdravotnú pomoc pre svoje deti vyhľadať v Dunajskej Strede, ktorá je vzdialená 30 kilometrov.

„To, čo budovala pediatrická obec roky, teda že naozaj minimalizovala sa detská úmrtnosť, tu môžu nastať vážne problémy,“ uviedla pediatrička ordinujúca v Galante Helena Kertészová.

Rušeniu detských pohotovostí naprieč Slovenskom sa v Správach venovali redaktori Dominika Kusá, Marína Opálková, Erik Vrábel a Lucia Benetinová:

Bez nemocnice, detského oddelenia aj urgentu

V Šali zatvorili pohotovosť 11. októbra. Situáciu brali o to závažnejšie, že okresné mesto nemá nemocnicu, detské oddelenie ani urgentný príjem.

„Desiatka rokovaní, päťtisíc podpisov pod petíciou proti zrušeniu, predsa táto snaha nepadla na úrodnú pôdu. Do poslednej chvíle sme naozaj dúfali,“ povedala hovorkyňa mesta Šaľa Erika Kollerová.

Po dvoch týždňoch bez detskej pohotovosti však prišlo rokovanie medzi mestom, ministerstvom zdravotníctva a Nitrianskym samosprávnym krajom, ktorý navrhol obnovu pohotovosti s tým, že kraj bude jej zriaďovateľom.

„My momentálne hľadáme spôsob, ako túto pohotovosť naštartovať,“ uviedol predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Branislav Becík. Pohotovosť sa mala znovu otvoriť už v decembri. Pre prebiehajúcu krízu v zdravotníctve si však Šaľania ešte nejaký čas počkajú.

V Námestove dostali od vlády peniaze

Ministerstvo zdravotníctva zrušilo detskú pohotovosť v Námestove začiatkom júla. Detskí pacienti chodia do nemocnice v Trstenej.

Rezort zdravotníctva za zrušenie pohotovosti argumentoval nedostatkom pediatrov. Ich priemerný vek je takmer 60 rokov a zhruba polovica je v dôchodkovom veku. Zvrat prišiel po výjazdovom rokovaní vlády na Orave.

„Vláda musela v tomto prípade zasiahnuť, pretože jednak v tomto regióne je najvyššia pôrodnosť a absencia detskej pohotovosti by bola zásadná,“ vysvetlil minister obrany a podpredseda vlády Robert Kaliňák (Smer-SD).

Do námestovskej detskej pohotovosti tak malo ísť dvestotisíc eur. Vládne peniaze by mohli využiť na zriadenie doplnkového bodu. Tie by však stačili len na 15 mesiacov. Lekári by zároveň museli slúžiť v dvoch pohotovostiach, čo odmietli. Z peňazí a ani detskej pohotovosti tak nakoniec nebolo nič.

Na chod pohotovosti prispievajú rodičia

Na východe Slovenska v Kráľovskom Chlmci sa pohotovosť pre deti podarilo zachrániť. Funguje 24 hodín denne sedem dni v týždni, ale na vlastné náklady.

„Doteraz na pohotovostnej službe pacienti platili dve eurá, teraz sme tento poplatok zvýšili na desať eur. Dodám, že sme urobili prieskum medzi rodičmi malých pacientov s tým, že k spokojnosti sú ochotní prispieť 10 eurami, len aby sa nemuselo cestovať,“ uviedla riaditeľka nemocnice v meste Kráľovský Chlmec Klára Hencelová.

Ak by došlo k zrušeniu pohotovostnej služby v meste Kráľovsky Chlmec, rodičia s chorými deťmi by museli za zdravotnou starostlivosťou dochádzať viac ako 70 kilometrov do miest Trebišov a Michalovce.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko