Nová vedecká štúdia naznačuje, že vírusom Zika, pre ktorý v roku 2016 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila celosvetový stav núdze, sa nakazilo stonásobne viac ľudí, ako sa ich podarilo zachytiť zdravotníckymi sieťami.
Podľa vedcov sa nakazilo v rokoch 2015 až 2018 vírusom Zika vyše 130 miliónov ľudí, pritom pozitívne testovaných na prítomnosť vírusu ich bolo menej ako milión. Nákaza sa šírila predovšetkým v Strednej a Južnej Amerike.
„Dôvody, prečo počas epidémie bolo zachytených len jedno percento prípadov, sú dva: polovica prípadov nákazy bola bez príznakov (…) a pacienti sa obracali na nemocničné zariadenia len v závažných prípadoch,“ uvádza jeden z hlavných autorov štúdie, biológ Sean Moore z americkej Univerzity Notre Dame. Výskyt vírusu, ktorý prenášajú komáre, podľa neho zvýraznili predovšetkým prípady mikrocefálie u novorodencov.
Podľa Moora sa šírenie vírusu Zika v niektorých ohľadoch podobá súčasnej epidémii koronavírusu. „S covidom to bude rovnaké, vidíme len špičku ľadovca,“ tvrdí biológ. V oboch prípadoch sú podľa neho testovacie a sledovania kapacity nedostatočné, čo spôsobuje výrazné podhodnotenie výskytu vírusu medzi ľuďmi.