Rozpočet pravdy, záchrany a zodpovednosti. Tak nazval minister financií Eduard Heger (OĽANO) návrh štátneho rozpočtu na rok 2021, ktorý parlament schválil v utorok 9. decembra. Za zákon o rozpočte hlasovalo 92 poslancov, proti bolo 48 zo 140 prítomných zákonodarcov. Spolu s ním vzali na vedomie rozpočet verejnej správy na nasledujúce tri roky.
Slovensko má podľa navrhovaného rozpočtu v budúcom roku hospodáriť s deficitom verejných financií na úrovni 7,41 % hrubého domáceho produktu (HDP), čo predstavuje viac ako 7 miliárd eur. Mal by tak klesnúť z tohtoročných odhadovaných 9,68 % HDP. Hrubý verejný dlh sa má v budúcom roku vyšplhať na 65 % HDP.
„Je to rozpočet, ktorý nemá podhodnocované výdavky, nadhodnocované príjmy, žiadne prikrášľovanie, je to rozpočet pravdy. Transparentný rozpočet v každom čísle,“ povedal Heger a dodal, že v budúcom roku krajinu čaká prepad príjmov o 2,2 miliardy eur. Aj napriek tomu budú výdavky v niektorých rezortoch vyššie, ako v minulom roku. „Sú to takzvaní víťazi budúcoročného rozpočtu,“ podotkol. Viac financií pôjde do sociálnej oblasti, zdravotníctva a školstva.
Rezort financií upozorňuje, že návrh vznikal v náročných podmienkach pandémie. „Situácia je ťažká pre pokles príjmov, ale aj pre klamstvá predchádzajúcej vlády,“ dodal minister financií.
Plénum schválilo k rozpočtu aj pozmeňujúci návrh šéfa finančného výboru Mariána Viskupiča (SaS). Daňové príjmy štátneho rozpočtu sa podľa toho znížia o 9,13 milióna eur. Dôvodom je novela zákona o dani z príjmov súvisiaca so zrušením oslobodenia 13. a 14. platov a rozšírením možnosti uplatnenia 1,7-násobku daňového bonusu pre dieťa od šiestich do 15 rokov.
Vláda sa v rozpočte zaviazala šetriť vo veľkej miere sama na sebe. Vďaka úspore na úradníkoch a nákladoch jednotlivých úradov pribudne v štátnej kase 1,2 miliardy eur. Úspory na vláde, a teda na vnútornej spotrebe štátu, budú vo výške 1,2 miliardy eur.