V pondelok (4. 1.) sa uskutočnilo prvé zasadnutie špeciálnej komisie, ktorá bude prešetrovať mimoriadnu udalosť súvisiacu s úmrtím obvineného bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Informovala o tom ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).
„Rozumiem, že táto udalosť vyvoláva mnohé otázky u odbornej aj širokej verejnosti. Je dôležité vyvrátiť akékoľvek pochybnosti,“ vyhlásila Kolíková. Tvoria ju šiesti poslanci NR SR Juraj Krúpa (OĽANO), Milan Laurenčík (SaS), Petra Hajšelová (Sme rodina) Marián Saloň (Smer-SD), Denisa Saková (nezaradená) a Marian Kotleba (ĽSNS), Radovan Pala z Prezidentského paláca, Tomáš Čitbaj z úradu Verejného ochrancu práv, bývalá česká ombudsmanka Anna Šabatová, poľská profesorka Monika Plateková, a Ján Petrovič z redakcie Aktuality.sk. Ministerka oslovila aj denník Pravda a členku výboru na predchádzanie proti mučeniu pri Rade Európy Marie Lukasovú. „Jej podnety boli dôležité na posudzovanie otázky, ako zapojiť rodinu do činnosti komisie – či ako člena, alebo ju prizvať k nejakému zasadnutiu, ako ju oboznamovať o záveroch,“ vysvetlila. Celkovo v nej bude 17 ľudí.
Členovia podpísali záväzok mlčanlivosti. Ak niektorý z nich nebude súhlasiť so závermi komisie, bude mať právo separátneho veta. Kolíková zdôraznila, že komisia má záujem komunikovať s rodinou Lučanského. Vzhľadom na doterajšie informácie naďalej trvá na tom, že došlo k samovražde. „Na základe tých informácií, ktoré mám, som presvedčená, že to bola samovražda,“ vyhlásila.
Podotkla tiež, že nemožno zverejniť kamerové záznamy, keďže prebiehajú výsluchy a nechce mariť prebiehajúce trestné konanie. „Pozrieme sa na dokumenty, ktoré môžeme zverejniť a trestné konanie tým neutrpí. Mimoriadna udalosť je zneužívaná politicky, ja ju politicky zneužívať nechcem.“ Vyhlásila tiež, že v súvislosti s týmto prípadom nemá dôvod odísť z funkcie. „Ak by som teraz odstúpila, bolo by to zbabelé.“