Slovensko Verejné vypočúvanie kandidátov na špeciálneho prokurátora bude zrejme začiatkom februára O post sa uchádzajú štyria muži.
26. 1. 2021 14:40:51 Odlož na neskôr Na snímke pohľad na súdne spisy. Foto:
TASR Verejné vypočutie kandidátov na špeciálneho prokurátora pred parlamentným ústavnoprávnym výborom by malo byť 1. a 2. februára, voliť by sa malo na aktuálnej schôdzi Národnej rady (NR) SR, no presný termín ešte nie je známy. Pre TASR to uviedol predseda výboru Milan Vetrák (OĽANO). Na 2. februára je zatiaľ naplánovaný rokovací deň schôdze, podľa Vetráka sa pre vypočúvanie rokovať nebude. Voľba šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) zatiaľ nie je zaradená v programe schôdze, ktorá sa začala v utorok 26. januára.
Verejný híring je podmienkou na voľbu v parlamente. Predstavitelia koalície tvrdia, že pre voľbu bude dôležité verejné vypočutie, po ktorom sa chcú dohodnúť na spoločnom kandidátovi.
Šéfom ÚŠP chcú byť štyria kandidáti – advokát a exminister Daniel Lipšic a prokurátori ÚŠP Peter Kysel, Vasiľ Špirko a Ján Šanta. Národná rada SR bude voliť nového šéfa ÚŠP po tom, ako sa obvinený Dušan Kováčik vzdal tejto funkcie.
Funkčné obdobie šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry je sedem rokov. O funkciu sa môže uchádzať občan SR, ktorý je voliteľný do NR SR a dosiahol vek aspoň 40 rokov. Musí mať aspoň 15-ročnú prax v právnickom povolaní a odbornú justičnú skúšku. Posledné dva roky pred vymenovaním nesmie byť vo funkcii prezidenta SR, člena vlády, poslanca NR SR, europoslanca či primátora.
Profily kandidátov: Peter Kysel Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Dlhoročný prokurátor ÚŠP v minulosti dozoroval kauzy vysokopostavených členov bratislavského gangu sýkorovcov. Na doživotný trest odňatia slobody bol odsúdený bos Róbert Lališ alias Kýbel a ďalší obžalovaní. Dozoroval aj právoplatne odsúdených členov zločineckého gangu zo Záhoria Miroslava Štvrteckého. Kysel bol aj prokurátorom v kauze vraždy exprimátora Lászlóa Basternáka, kde bol právoplatne odsúdený Štefan Kaluz na 25-ročný trest odňatia slobody. Zároveň je prokurátorom v kauze objednávky tejto vraždy, kde nedávno vyniesol ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, neprávoplatný verdikt nad Romanom Ostružlíkom a spol. Dozoruje aj prípad zadržaných v rámci akcie Judáš.
Daniel Lipšic Advokát Lipšic je známy najmä z prostredia politiky. Od roku 2000 podpredsedom KDH. Medzi rokmi 2002 a 2006 pôsobil ako minister spravodlivosti v druhej vláde Mikuláša Dzurindu a v roku 2010 ako minister vnútra. V roku 2012 KDH opustil a spolu s Janou Žitňanskou (dnes Za ľudí) a Gáborom Grendelom (dnes OĽANO) založili hnutie NOVA. Po autonehode zo septembra 2016, pri ktorej zabil chodca, sa vzdal poslaneckého mandátu a politiku opustil. Odvtedy pôsobil ako advokát pri viacerých známych kauzách. Zastupoval obžalovaného v prípade vraždy Ernesta Valka, televíziu Markíza v kauze falšovanie zmeniek, rodinu zavraždeného novinára Jána Kuciaka, ale aj finančnú spoločnosť Penta. Spolu s prokurátormi Marošom Žilinkom a Petrom Šufliarskym mali byť obeťami plánovej vraždy, z ktorej bola obvinená partia obžalovaná aj z vraždy novinára Jána Kuciaka – Tomáš Szabó, Miroslav Marček, Zoltán Andruskó, Alena Zsuzsová.
Ján Šanta Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Na ÚŠP pôsobí od roku 2004. Usvedčil napríklad Mikuláša Varehu z rozsiahlych daňových podvodov pri fiktívnom kšeftovaní s lykožrútom či štepmi jabloní. Dozoroval prípad tunelovania nebankoviek BMG Invest a Horizont Slovakia. Podal aj návrh na väzobné stíhanie Mariana Kočnera v spomenutom prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej i v kauze falšovania televíznych zmeniek, v ktorom je Kočner odsúdený na 19 rokov odňatia slobody spolu s bývalým ministrom hospodárstva Pavlom Ruskom.
Vasiľ Špirko Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Na ÚŠP pôsobí od roku 2013, a to na odbore ekonomickej kriminality. Pracoval na trestných činoch riaditeľov rôznych daňových úradov, kauze ruských podnikateľov Salmanovcov. Dozoruje kauzu Tipos či prípad Shark, kde je až 63 osôb, prevažne podnikateľov z východu, obvinených z legalizácie príjmu z trestnej činnosti a trestných činov skrátenia dane a poistného. V kauze daňových podvodov, konkrétne neoprávnených vratiek DPH za desiatky miliónov eur na východe Slovenska, podal trestné oznámenie na niekdajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka a exministra financií či dopravy Jána Počiatka (obaja Smer-SD). Dozoroval aj vyšetrovanie exministra Kaliňáka vo veci kúpy podielu vo firme B. A. Haus od Ladislava Bašternáka.