Na hlavný obsah

Na východnom Slovensku pribudne prírodná rezervácia, ochráni vzácne biotopy

Vláda schválila aj štyri nové chránené areály.

Na východnom Slovensku pribudne prírodná rezervácia, ochráni vzácne biotopy
Chránené vtáčie územie Senianske rybníky na východe Slovenska. Foto: facebook/avescentrum Senné

V stredu (27. 1.) dostalo od vlády zelenú päť návrhov z dielne ministerstva životného prostredia. Na ich základe vznikne jedna nová prírodná rezervácia a štyri chránené areály.

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) získal na vláde podporu na zvýšenie ochrany prírody v lokalite Oborínsky luh, kde vznikne prírodná rezervácia a na štyroch ďalších územiach – Ostrovné lúčky, Devínske jazero, Čachtické Karpaty a Široká – chránené areály.

„Každé toto nové chránené územie už bolo v minulosti posudzované aj odborníkmi z ministerstva životného prostredia a v Európskej únii aj skonštatovali, že my veľmi radi označíme aj preskúmame niektoré prírodné územia, ale veľmi dlho nám trvá, kým ich zahrnieme pod ochranu. Ja sa snažím tento deficit doháňať,“ povedal po rokovaní vlády Budaj.

„Rád by som vyzdvihol vyhlásenie prírodnej rezervácie Oborínsky luh, ktorá je veľmi pozitívnym príkladom spolupráce urbárskej spoločnosti, rezortu životného prostredia, ako aj  mimovládnych organizácií,“ podčiarkol minister s tým, že neštátni vlastníci pozemkov deklarovali záujem o jej vyhlásenie v najvyššom, piatom stupni ochrany.

Oborínsky luh predstavuje jedno z najväčších nálezísk zákonom chráneného kostihoja močiarneho (Symphytum tanaicense). Ide o vzácny druh s výskytom iba v oblasti Východoslovenskej nížiny. Zaradením územia medzi prírodné rezervácie by sa mali ochrániť vŕbovo-topoľové nížinné lužné lesy a dubovo-brestovo-jaseňové nížinné lužné lesy.

Celková výmera rezervácie je 154,85 hektára. Nachádza sa v okrese Michalovce v katastrálnom území Oborín a v okrese Trebišov v katastrálnom území Zatín. Nariadenie vlády nadobudne účinnosť 1. februára.

„Vo viacerých prípadoch sme upriamili pozornosť na luhy a na lužné lesy. Zatiaľ to ide pomaly, keďže všetko musí prejsť cez vládu, ale pracujeme na tom a ideme ďalej,“ dodal Budaj.

Schválené chránené areály predstavujú biotopy živočíchov európskeho významu (bobor vodný, mlok dunajský, vážka jednoškvrnná) a sú taktiež domovom biotopov rastlín európskeho a národného významu. Vrátane najzachovalejších zaplavovaných aluviálnych lúk, mäkkých a tvrdých lužných lesov, či najbohatšej siete mŕtvych ramien na západnom Slovensku. V prípade chránených areálov nadobudnú nariadenia vlády účinnosť 1. marca 2021.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko