V roku 2020 riešili záchranné zložky a orgány krízového riadenia štátu a samosprávy 536 mimoriadnych udalostí, je to o 117 prípadov viac ako v roku 2019. Približne tri štvrtiny týchto udalostí – až 389 z nich – boli povodne.
„Najviac zasiahnutý bol Prešovský kraj, v ktorom sa stalo 170 mimoriadnych udalostí, čo je približne tretina,“ informovalo o tom ministerstvo vnútra s tým, že štatistiku zverejnilo Centrálne monitorovacie a riadiace stredisko sekcie krízového riadenia rezortu. „Počas povodní bol druhý stupeň povodňovej aktivity vyhlásený 388-krát a tretí stupeň povodňovej aktivity 250-krát,“ dodal rezort vnútra.
Hasiči, policajti, zdravotníci a ďalšie zložky záchranného systému minulý rok popri boji s pandémiou plnili aj svoje štandardné úlohy a zasahovali pri stovkách mimoriadnych udalostí, zhodnotil situáciu minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO). „Ďakujem všetkým, ktorí chránia životy, zdravie a majetok ľudí v týchto náročných časoch, a sú v kritických chvíľach tam, kde ich najviac potrebujú,„ uviedol Mikulec.
Druhý najvyšší počet mimoriadnych udalostí rezort eviduje v Trenčianskom a Žilinskom kraji (zhodne po 70 prípadov). Nasledujú Košický (64), Banskobystrický (59), Trnavský (45), Nitriansky (33) a Bratislavský kraj (14). Najviac mimoriadnych udalostí vzniklo v okresoch Prešov (30), potom Bardejov (29) a Humenné (23).
Ministerstvo dodáva, že obce, mestá alebo okresné úrady vyhlásili minulý rok 89 mimoriadnych situácií, čo je menej v porovnaní s rokom 2019, kedy ich bolo 139.
„Najčastejší dôvod vyhlásenia mimoriadnej situácie boli povodne (49) a zosuv pôdy (19). Najviac mimoriadnych situácií bolo vyhlásených v Žilinskom kraji (22), nasleduje Prešovský (15), Nitriansky (14), Košický (12), Banskobystrický, Trnavský (po 10) a Trenčiansky kraj (5). V Bratislavskom kraji nebola vyhlásená ani jedna mimoriadna situácia,“ zhodnotilo ministerstvo.