Na hlavný obsah

Trump krátko pred spustením impeachmentu vymenil svojich obhajcov

Očakáva sa, že impeachment začne 9. februára.

Trump krátko pred spustením impeachmentu vymenil svojich obhajcov
Na snímke exprezident USA Donald Trump. Foto: SITA/AP

Krátko pred spustením procesu ústavnej žaloby (impeachmentu) v Senáte bývalý americký prezident Donald Trump vymenil vlastný tím obhajcov. Jeho kancelária v nedeľu (31. 1.) oznámila, že ho povedú „rešpektovaní procesní právnici“ David Schoen a Bruce Castor.

Televízna stanica CNN predtým informovala, že predchádzajúci tím Trumpových obhajcov sa „prakticky rozpadol“, pretože v ňom nakoniec nebude predpokladaných päť právnikov. Očakávalo sa, že ho povedú dvaja právnici z Južnej Karolíny – Butch Bowers a Deborah Barbierová. Okrem nich v ňom mali byť aj Josh Howard, Johnny Gasser a Greg Harris.

Chcel obhajobu na nepodložených obvineniach

CNN uviedla, že dôvodom rozpadu pôvodného tímu boli rozdielne názory na obrannú stratégiu. Trump požadoval, aby sa opierala o jeho nepodložené obvinenia z volebných podvodov a nebola založená na spochybňovaní zákonnosti impeachmentu voči už niekdajšiemu prezidentovi.

Schoen a Castor sa podľa vyhlásenia Trumpovej kancelárie zhodli, že proces voči exprezidentovi je protiústavný. K tomuto názoru sa nedávno priklonilo aj 45 z 50 republikánskych senátorov, ktorí podporili návrh označujúci impeachment za protiústavný, pretože Trump už opustil svoju funkciu.

Očakáva sa, že proces v Senáte sa začne 9. februára. Predtým svoje písomné stanoviská predložia právnici exprezidenta a žalobcovia zo Snemovne reprezentantov.

V prípade viny už žiadne kandidovanie

Ústavnú žalobu schválila demokratmi ovládaná Snemovňa reprezentantov 13. januára, len týždeň pred koncom Trumpovho mandátu. Trump je obvinený z „podnecovania k vzbure“ v súvislosti s udalosťami zo 6. januára, keď jeho prívrženci vtrhli do Kongresu, ktorý práve potvrdzoval víťazstvo demokrata Joea Bidena v prezidentských voľbách. Násilnosti si vyžiadali päť ľudských životov a desiatky zranených.

Demokrati požadujú, aby bol Trump uznaný za vinného a nemohol doživotne obsadiť funkciu na federálnej úrovni. To by mu okrem iného zabránilo kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2024. Stočlenný Senát, ktorý v procese impeachmentu plní úlohu súdu, musí žalobu schváliť dvojtretinovou väčšinou. K 50 demokratom by sa tak muselo pridať najmenej 17 republikánov, čo je nepravdepodobné.

V otázke, či je možné súdiť aj bývalého prezidenta, sa nezhodujú ani experti na americké ústavné právo. Trump je každopádne prvým americkým prezidentom, ktorý sa počas svojho mandátu dočkal dvoch ústavných žalôb.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet