Priemerná mesačná mzda v roku 2020 napriek epidémii koronavírusu rástla, hoci sa tempo rastu v porovnaní s rokom 2019 spomalilo o polovicu. Priemerná mzda sa v minulom roku zvýšila o 3,8 % na 1 133 eur, v priemere vzrástla o 41 eur. Po započítaní rastu spotrebiteľských cien mzda reálne medziročne vzrástla o 1,9 %.
Celkovo v roku 2020 priemerné mzdy v porovnaní s rokom 2019 rástli vo všetkých krajoch. Relatívne najrýchlejšie v Prešovskom (o 5,3 %), Banskobystrickom (o 4,8 %) a Nitrianskom kraji (o 4,2 %), ktoré sú regiónmi s nižším priemerným zárobkom. Vlani, podobne ako v predošlých rokoch, bola priemerná mzda nad celoslovenským priemerom iba v Bratislavskom kraji s hodnotou 1 412 eur. V Bratislavskom kraji bol zároveň najvyšší absolútny prírastok priemernej mzdy, a to o 53 eur, dôsledkom čoho sa regionálne rozdiely v odmeňovaní oproti roku 2019 neznížili.
Napriek tomu, že rok 2020 poznamenala kríza spôsobená pandémiou koronavírusu, tlmiace opatrenia na výkon ekonomiky ovplyvnili rast miezd na celoslovenskej úrovni menej, ako sa očakávalo. Kým v 2. štvrťroku priemerné mzdy poklesli, v 3. a 4. štvrťroku začali znovu rásť.
Najlepšie na tom boli informačné či poisťovacie služby
Vlani rástli priemerné zárobky v 17 z 19 sledovaných odvetví. Priemerná mesačná mzda vzrástla najvýraznejšie pracovníkom v zdravotníctve a sociálnej pomoci o 8,7 % a vo verejnej správe a obrane o 8,5 %. Dlhodobými lídrami tabuliek zostali naďalej zamestnanci v informáciách a komunikácii, ako aj vo finančných a poisťovacích službách, v ktorých sa najvyššia priemerná mzda priblížila k takmer 2 000 eur.
Naopak, zásadný pokles nielen na kvartálnej, ale aj celoročnej úrovni sa prejavil v ubytovacích a stravovacích službách, kde priemerná mzda klesla o 6,8 % na 613 eur. Zaostávanie odmeňovania za prácu v tomto odvetví, ktoré dlhodobo vedie rebríčky najnižších miezd na Slovensku, sa tak ešte prehĺbilo.