Medzinárodný menový fond (MMF) počíta v tomto roku s rastom slovenskej ekonomiky na 4,7 %, v jesennej prognóze hovoril o 6,9 %. Na budúci rok by sa malo tempo expanzie spomaliť na 4,4 %. V roku 2020 slovenský HDP klesol pre pandémiu o 5,2 %.
MMF vo svojom aktuálnom výhľade pre svetovú ekonomiku (World Economic Outlook) zverejnenom v utorok (6. 4.) očakáva, že inflácia sa na Slovensku tento rok výrazne spomalí. Minulý rok sa spotrebiteľské ceny zvýšili o 2 %. V tomto roku by tempo ich rastu malo klesnúť na 1,2 %. V roku 2022 by sa malo opäť zrýchliť na 1,9 %.
V roku 2021 ráta fond s nárastom schodku bežného účtu platobnej bilancie SR na 1,2 % HDP z 0,4 % HDP v roku 2020. V roku 2022 by deficit mal dosiahnuť 2 % HDP.
Miera nezamestnanosti na Slovensku podľa MMF stúpne tento rok na 7,3 %, čo je oproti minulému roku nárast o 0,6 %. Na budúci rok by sa mala opäť vrátiť na 6,7 % z roku 2020.
Celosvetovo očakáva rast
Na globálnej úrovni očakáva MMF v tomto roku naopak ekonomický rast, a to až o rekordných 6 %. Umožniť by ho malo zavedenie vakcín proti koronavírusu aj vynaloženie obrovských prostriedkov štátnej pomoci na zníženie dosahov pandemickej recesie.
Aprílová prognóza je optimistickejšia o 0,5 % v porovnaní s predpoveďou z januára. Tá predikovala tohtoročný globálny ekonomický rast o 5,5 %. MMF predpovedá, že v roku 2022 sa medzinárodný ekonomický rast spomalí na stále silných 4,4 %, v januárovej predpovedi očakával rast o 4,2 %.
Ekonomika USA, ktorá je najväčšou na svete, by mala v roku 2021 narásť o 6,4 %. Čína by mala v tomto roku zaznamenať rast 8,4 %. V 19 krajinách eurozóny, medzi ktoré patrí aj Slovensko, by mal byť tohtoročný ekonomický rast na úrovni 4,4 %.
Svetové hospodárstvo podľa najnovších odhadov vlani pokleslo o 3,3 %. Bez veľkých vládnych pomocí, ktoré podnikom a spotrebiteľom počas pandémie pomohli prežiť, mohol byť podľa MMF vlaňajší pokles trikrát horší.
Podľa odhadov globálny ekonomický rast postupne stratí dynamiku a vráti sa na úroveň spred pandémie – tesne nad 3 %. Mnohé krajiny pravdepodobne opäť narazia na prekážky, ktorým čelili pred súčasnou krízou, vrátane starnutia pracovných síl vo väčšine bohatých štátov a v Číne.