Prezidentka SR Zuzana Čaputová vo štvrtok (6. 5.) vymenovala Michala Aláča za riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS). Nového šéfa SIS označila za profesionála so skúsenosťami priamo z informačnej služby.
Uviedla, že vzhľadom na všeobecne známe skutočnosti je zrejmé, čo bude jednou z jeho najdôležitejších úloh. „Posilniť dôveru širokej verejnosti vo vedenie služby, posilniť dôveru zahraničných partnerov a spojencov, že SIS koná ako informačná služba právneho a demokratického štátu,“ povedala s tým, že verí, že v snahe posilniť túto dôveru využije všetky ústavné a zákonné možnosti, ktoré má k dispozícii.
Apelovala tiež na potrebu posilnenia vonkajšej kontroly služby. „Právomoci parlamentného výboru na kontrolu činnosti SIS sú iba formálne a neumožňujú meritórne preverenie toho, či služba vo svojej činnosti striktne dodržuje zákon. Tento stav nie je typický pre tajné služby v právnom a demokratickom štáte. Je preto najvyšší čas, aby v tomto smere došlo zásadnej náprave a očakávam, že k oprávnenej požiadavke na novú legislatívnu úpravu budete ústretový a poskytnete svoju expertízu,“ skonštatovala a dodala, že jej očakávaním je aj osobná autonómia a samostatnosť nového šéfa služby.
Podotkla, že je povinnosťou SIS primerane informovať verejnosť o zistenej protiprávnej činnosti, „nech už sa jej dopúšťa ktokoľvek“. Tiež povedala, že informačná služba chráni ústavné zriadenie Slovenska, jeho územnú celistvosť, bezpečnosť a zvrchovanosť republiky. „Jej povinnosťou je tiež chrániť krajinu pred hrozbami v kybernetickom priestore a pred aktivitami, ktoré môžu poškodiť hospodárske záujmy štátu. Má sa podieľať na odhaľovaní organizovaného zločinu, terorizmu, extrémizmu i nelegálnej migrácie. Už aj tento stručný výpočet svedčí o dôležitosti, význame a postavení SIS v spoločnosti,“ uzavrela.
Riaditeľa SIS vymenúva a odvoláva prezidentka SR na návrh vlády. Miesto šéfa tajných sa uvoľnilo po odchode Vladimíra Pčolinského. Z funkcie ho odvolali v marci na jeho vlastnú žiadosť po tom, ako ho zadržali a obvinili z korupcie.