Európsky parlament (EP) schválil dvojnásobné navýšenie prostriedkov pre výmenný program Erasmus+ a rozšírenie jeho pôsobnosti. Podľa europoslanca a vedúceho slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivana Štefanca (KDH) ide o ďalší krok k podpore vzdelávania v Európskej únii (EÚ). Informoval o tom jeho asistent Michal Ďurman.
Navýšenie europoslanci schválili v utorok (18. 5.) večer, zároveň schválili aj konečnú podobu nových pravidiel fungovania tohto programu na obdobie rokov 2021-2027.
Štefanec dodal, že program Erasmus+ je mimoriadne obľúbený a úspešný, jeho pôsobnosť sa teraz rozšíri aj na výmenné stáže pre umelcov. „Verím, že vďaka tomu bude môcť ešte viac mladých ľudí spoznať nové krajiny, získať skúsenosti a sociálne zručnosti. Budúcnosť Európy je vo vzdelaných a sebavedomých mladých ľuďoch a je našou povinnosťou vytvárať im čo najlepšie podmienky pre rast,“ podotkol.
Dať možnosť aj chudobnejším
Monika Beňová (Smer-SD) spresnila, že Erasmus+ by mal byť oproti minulosti viac inkluzívnejší a prístup k vzdelávaniu a mobilite by sa mal zjednodušiť pre ľudí so zdravotným hendikepom či tým, ktorí pochádzajú z chudobnejších pomerov.
Vladimír Bilčík (Spolu) zároveň upozornil, že takmer 63 percent študentov na Slovensku má pocit, že vycestovať na Erasmus+ si nebudú môcť finančne dovoliť. „Podporil som preto študentskú iniciatívu Erasmus500, ktorá to chcela zmeniť a zabojovala za viac prostriedkov, aby si akademickú výmenu mohli dovoliť aj študenti zo sociálne znevýhodneného prostredia,“ uviedol.
Michal Šimečka (Progresívne Slovensko) pripomenul, že ide o jeden z najúspešnejších programov EÚ. „Pre Európsky parlament je kľúčové, aby tento program pokračoval, aby mal viac peňazí a aby sa doň mohlo zapojiť viac študentov,“ uviedol. Ocenil, že EP v rámci rokovaní s členskými štátmi presadil zvýšenie pôvodného rozpočtu o ďalšie skoro dve miliardy eur a tiež zmeny, ktoré umožnia zapojiť sa do programu aj osobám z chudobnejšieho prostredia.
Erasmus+ zlepšuje imidž Únie v očiach mladých
Robert Hajšel (Smer-SD) skonštatoval, že vďaka vlajkovému programu EÚ Erasmus+ sa Únia teší pozitívnemu obrazu, najmä u mladých ľudí. Privítal, že program má vyšší rozpočet, vyše 28 miliárd eur, a aj širšie možnosti jeho využitia pre ďalšie skupiny osôb. „Uprednostňuje ľudí, ktorí doteraz ako keby boli bokom, či už ide o zraniteľných alebo sociálne vylúčených ľudí a staršie osoby. Ide o celoživotné vzdelávanie, nielen o rôzne tréningy, ale hlavne o zvýšenie mobility,“ uviedol. Dodal, že po pandémii koronavírusu, keď boli študenti väčšinou doma, je podpora ich mobility viac ako vítaná.
Eugen Jurzyca (SaS) upozornil, že hoci je Erasmus+ dobrý projekt, podľa odporúčania Európskeho dvora audítorov je potrebné lepšie rozvinúť ukazovatele na meranie cieľov tohto programu tak, aby prideľovanie prostriedkov bolo na základe výkonnosti.