Slovenských mlynárov zasiahla pandémia aj zvyšovanie cien obilia, pre ktoré porastie i cena múky. Svetová hodnota pšenice tento rok láme podľa pekárov rekordy.
Obilie je v porovnaní s minulým rokom drahšie o 24 %. V máji sa cena za tonu vyšplhala na 250 eur. Hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová vysvetľuje, že vysoké náklady sa zatiaľ na cenách v obchodoch neprejavili.
„Vyššie ceny potravinárskeho obilia teda nie sú prechodné. Tieto vážne dôvody preto nútia slovenských mlynárov, aby začali rokovať so svojimi obchodnými partnermi o zvyšovaní odbytových cien múky,“ povedala pre Rádiožurnál na Rádiu Slovensko.
Podľa tajomníka Slovenskej spoločnosti mlynárov Ondreja Šalinga konečné ceny múky závisia od dohody s obchodnými partnermi. „Zdraželi obalové materiály, energie, covid vstúpil do nákladov a nám sa to zatiaľ nepodarilo premietnuť do cien,“ vysvetlil pre Rádiožurnál.
Zdražovanie avizujú aj pekári. Riaditeľ Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Milan Lapšanský pripomína, že sumy za obilie začali rásť už vo februári a v trende budú zrejme pokračovať. Ceny produktov z múky pôjdu prirodzene hore. „Záleží od výrobku, malo by sa to pohybovať niekde medzi 8 a 15 %,“ vysvetlil.
Mlynári tvrdia, že sú dlhodobo stratoví, pretože sa im nedarí premietnuť ceny obilia do cien múky. Ich odvetvie preto potrebuje finančnú injekciu. Až 80 % nákladov na výrobu múky tvorí práve obilie, jeho ceny rastú celosvetovo, zdražovanie sa preto nebude týkať len Slovenska.