Britský minister zdravotníctva Matt Hancock rezignoval. V piatok (25. 6.) priznal, že porušil pravidlá proti šíreniu koronavírusu, keď bozkával a objímal svoju poradkyňu.
Jeho rezignáciu v sobotu (26. 6.) potvrdila kancelária premiéra Borisa Johnsona. Podľa BBC by ho mal v úrade nahradiť bývalý minister vnútra Sajid Javid.
Porušenie odhalil bulvár
Bulvárny denník The Sun tento týždeň zverejnil snímku z bezpečnostnej kamery z Hancockovej kancelárie, na ktorej minister bozkáva a objíma svoju poradkyňu Ginu Coladangelovú.
Záber pochádza z mája, teda z obdobia pred uvoľnením pravidiel nariaďujúcich bezpečný odstup medzi ľuďmi, ktorí spolu nežijú v rovnakej domácnosti.
„Voči ľuďom, ktorí počas tejto pandémie toľko stratili, musíme byť poctiví v situáciách, keď ich sklameme,“ napísal Hancock v rezignačnom liste. Premiér Johnson mu odpovedal, že ho mrzí, že odchádza a že by na prácu, akú na ministerstve odviedol, mal byť „nesmierne hrdý“.
Bol tvárou boja proti pandémii
Agentúra Reuters pripomína, že Hancock hral hlavnú úlohu v boji britskej vlády s pandémiou, často vystupoval v televízii aj v rozhlase a apeloval na ľudí, aby v snahe zastaviť šírenie nákazy dodržiavali všetky pravidlá.
Hancock sa s Coladangelovou pozná od čias štúdií na univerzite a za svoju poradkyňu ju vymenoval vlani na jeseň. Išlo o funkciu platenú z verejných peňazí.
S poradkyňou mal milenecký vzťah
Po rom, čo vyšlo najavo, že spolu majú milenecký vzťah, sa ocitol pod tlakom opozície, aby rezignoval. Labouristi a liberálni demokrati mu vyčítali konflikt záujmov i porušenie protiepidemických pravidiel. Hancock sa v piatok za nedodržanie opatrení ospravedlnil a uviedol, že naďalej bude robiť všetko preto, aby pomohol vyviesť Spojené kráľovstov z pandémie covidu.
Šéf labouristov Keir Starmer na twitteri napísal, že je dobre, že Hancock odchádza. „Ale Boris Johnson mu mal dať padáka,“ dodal.
Kritizovali ho aj za postup počas pandémie
V Spojenom kráľovstve, ktoré má asi 66, 7 miliónov obyvateľov, zomrelo 128 330 ľudí infikovaných koronavírusom, čo je v absolútnych číslach najviac v Európe. Hancock, ktorý bol ministrom zdravotníctva skoro tri roky, zožal kritiku za to, ako pandémiu riešil v jej počiatočnej fáze.
Pozíciu Johnsonovej vlády ale posilnil rýchly postup očkovania proti covidu. Prvú dávku vakcíny už dostalo 84 percent dospelých, druhú potom 61 percent dospelej populácie.