Zásahový tím pre medveďa hnedého zasiahol voči problémovej medvedici s dvomi mladými, ktoré spôsobovali škody medzi Hrebienkom a Starým Smokovcom.
„Uspali ich a premiestnili do divokej prírody Vysokých Tatier,“ informovalo ministerstvo životného prostredia na sociálnej sieti. Na celú akciu dohliadal veterinárny lekár.
Ochranári monitorovali pohyb medvedice s mladými od 28. apríla takmer nepretržite.
Plašenie nezabralo
Podľa Michala Haringa zo zásahového tímu ide o mladú, približne štvorročnú medvedicu, ktorá sa zatiaľ nestala typickým kontajnerovým medveďom a dokáže si nájsť v prírode prirodzenú potravu.
Napriek tomu už zviera vykazuje stratu plachosti pred človekom a postupne začalo spôsobovať viac škôd na majetku.
Najčastejšie boli zaznamenané škody na drevených častiach budov, napríklad na bufetoch v Smokovcoch, železničnej stanici v Starom Smokovci či na budove Slovenského zväzu sánkarov.
„Plašenie medveďov je jednou z foriem averznej terapie, ktorá sa využíva po celom svete. Jej cieľom je znovunavodenie plachosti u medveďov s pozmeneným správaním prostredníctvom negatívneho stimulu. Táto metóda však bola neúčinná a medvede sa opakovane vracali do osídlených oblastí, kde spôsobovali škody,“ vysvetlil Haring.
Nový domov v tatranskej doline
Ochranári zo zásahového tímu sa rozhodli odchytené medvede umiestniť v jednej z dolín Vysokých Tatier.
Ide o územie s najvyšším stupňom ochrany prírody a výrazne obmedzeným pohybom turistov. Pohyb medveďov budú ochranári naďalej monitorovať.
Rozhodnutie ochranárov ocenil minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).
„Ochranou tradičných obyvateľov našich hôr chránime globálnu biodiverzitu,“ doplnil šéf envirorezortu.