Druhý český evakuačný let z Afganistanu odletel v utorok (17. 8.) z letiska v afganskej metropole Kábul. Na jeho palube sa nachádza 87 ľudí vrátane českého veľvyslanca Jiřího Balouna. Z Afganistanu tak odišli všetci českí zamestnanci zastupiteľstva, informovala spravodajská televízia ČT24.
„Ďalší airbus z Kábulu je bezpečne vo vzduchu. Okrem vojakov a veľvyslanca vezieme tiež ďalších spolupracovníkov, ktorí nám v Afganistane pomáhali, aj s ich rodinnými príslušníkmi. Naši vojaci si zaslúžia úctu a poďakovanie. Išli za hranice svojich možností, aby na palubu špeciálu dostali, čo najviac ľudí,“ uviedol český minister obrany Lubomír Metnar na sociálnej sieti.
Podľa českej armády sa na palube lietadla nachádza celkovo 87 ľudí. Český premiér Andrej Babiš uviedol, že na palube sa nachádzajú aj dvaja Poliaci a podľa českého ministra zahraničných vecí Jakuba Kulhánka aj niekoľko detí.
Česká armáda okrem toho upozornila, že prichádzajúcim afganským tlmočníkom nepomáha iba evakuáciou.
„V Česku pre nich zaisťujeme ubytovanie, stravovanie, zdravotnú starostlivosť a psychologickú podporu. Oni pomáhali nám a teraz my pomáhame im!“ píše sa v príspevku armády ČR na twitteri.
Afghánským tlumočníkům nepomáháme jenom s evakuací. V Česku pro ně zajišťujeme ubytování, stravování, zdravotní péči a psychologickou podporu. Oni pomáhali nám a teď pomáháme my jim! pic.twitter.com/cIoNDIVjwo
— Armáda ČR (@ArmadaCR) August 17, 2021
O integrácii evakuovaných Afgancov sa podľa Babiša bude hovoriť až po tom, ako sa rozhodnú, či chcú ostať v Česku.
Podľa ČT24 lietadlo medzičasom pristálo na letisku v azerbajdžanskej metropole Baku za účelom doplnenie paliva. Na vojenskom letisku v pražských Kbeloch by evakuačné lietadlo malo pristáť v neskorých večerných alebo nočných hodinách.
O prípadnom ďalšom evakuačnom lete bude rozhodovať vláda na základe informácií a požiadaviek z Kábulu.
ČR priviezla z Afganistanu v pondelok ráno 46 Čechov a ich spolupracovníkov s rodinami.
Kritika Nemecka
Nemecká armáda prvým evakuačným letom z Kábulu do uzbeckej metropoly Taškent prepravila v noci na utorok sedem ľudí, hoci kapacita vojenského stroja je 114 miest.
Nemecká ministerka obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová po kritike sľúbila, že armáda bude využívať plnú kapacitu lietadiel, na palubu sa tak môžu dostať aj ľudia z evakuačných zoznamov nemeckých spojencov.
„Zoberieme každého, kto sa do lietadla zmestí,“ povedala ministerka.
Druhým letom Nemecko vyzdvihlo z Kábulu podľa ministra zahraničia Heika Maasa vyše 120 osôb. Let bude pokračovať z Taškentu do Frankfurtu nad Mohanom, kam zoberie časť evakuovaných.
125 Menschen in Sicherheit. Ein Anfang ist gemacht, die Luftbrücke aus #Kabul läuft weiter. pic.twitter.com/p9IFdvl8Yt
— Heiko Maas 🇪🇺 (@HeikoMaas) August 17, 2021
Späť v Nemecku je tiež skupina zamestnancov nemeckej ambasády. Časť diplomatického personálu opustila Afganistan v noci na pondelok americkým (16. 8.) lietadlom, ktoré pristálo v Katare.
Medzitým v Kanade
Kanada neplánuje uznať vládu hnutia Taliban v Afganistane. V utorok to vyhlásil kanadský premiér Justin Trudeau, informovala agentúra Reuters.
„Keď boli pri moci pred 20 rokmi, tak Kanada ich vládu neuznávala. Silou zvrhli a nahradili riadne zvolenú vládu a podľa kanadského práva tak predstavujú teroristickú organizáciu,“ povedal Trudeau na predvolebnom mítingu v provincii Ontario.
Spojené štáty v pondelok vyhlásili, že uznajú vládu vedenú Talibanom len za predpokladu, že povstalci budú rešpektovať práva žien a odmietnu spoluprácu s teroristickými organizáciami.
Kanadská vláda nedávno vyhlásila, že je v rámci nového imigračného programu pripravená prijať až 20 000 afganských utečencov.
Útočisko v Španielsku
Španielsko ponúklo ostatným členským krajinám EÚ, že na svojom území dočasne prijme Afgancov, ktorí pre EÚ pracovali. Malo by ísť o zhruba 400 osôb a ich rodiny, uvádzajú španielske médiá. Krajina je ochotná udeliť 60 z nich azyl, zvyšok by mali prijať ostatné členské krajiny bloku.
„Španielsko je pripravené až do získania víza prijať všetky osoby, ktoré sa potom prerozdelia v Európskej únii,“ uviedol šéf únijnej diplomacie Josep Borrell. V prvej fáze by Afganci mali pricestovať do Ríma evakuačnými letmi a potom sa presunúť do Madridu komerčnými spojmi, uviedla agentúra Europapress.