Ministri zahraničných vecí skupiny G7 vo štvrtkovom spoločnom vyhlásení naliehali na Bielorusko, aby ukončilo migračnú krízu na svojich hraniciach s Poľskom. Bielorusko pritom obvinili z bezcitného vytvárania patovej situácie a z ohrozovania ľudských životov, informovala agentúra AFP.
Šéfovia diplomacie z Británie, Francúzska, Japonska, Kanady, Nemecka, Spojených štátov a Talianska obvinili režim bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že organizuje nelegálnu migráciu cez štátne hranice Bieloruska.
Zneužívanie nelegálnej migrácie
„Sme spojení našou solidaritou voči Poľsku, ako aj voči Litve a Lotyšsku, ktoré sú cieľom tohto provokatívneho zneužívania nelegálnej migrácie ako hybridnej taktiky… Vyzývame (Lukašenkov) režim, aby okamžite zastavil svoju agresívnu a vykorisťovateľskú kampaň, aby tak zabránil ďalším úmrtiam a utrpeniu,“ píše sa v spoločnom vyhlásení ministrov G7, pod ktoré sa podpísala aj Európska únia.
Podľa ministrov by mal byť medzinárodným organizáciám za účelom poskytnutia humanitárnej pomoci okamžite umožnený prístup k migrantom, ktorí uviazli v poľsko-bieloruskom pohraničí.
„Bieloruský režim sa týmto konaním snaží odvrátiť pozornosť od toho, že sústavne ignoruje medzinárodné právo, základné práva na slobodu i ľudské práva vrátane tých, ktoré majú samotní občania Bieloruska,“ píšu ministri vo vyhlásení.
Podľa Lukašenka nesie zodpovednosť Západ
Migračná kríza na hraniciach Bieloruska s Lotyšskom, Litvou a Poľskom, kam migranti prúdia od začiatku roka, sa prudko zhoršila 8. novembra. K poľským hraniciam sa z Bieloruska dostalo niekoľko tisícok ľudí a odmietajú opustiť danú oblasť.
Niekoľko tisíc migrantov prevažne z Blízkeho východu tak stanuje v blízkosti poľských hraníc v nádeji, že sa dostane do Európskej únie.
Európska únia obviňuje Minsk zo zámernej eskalácie napätia a vyzýva na uvalenie ďalších sankcií voči Bielorusku. Lukašenko vyhlásil, že za situáciu, naopak, nesú zodpovednosť samotné západné štáty, keďže ľudia utekajú pred vojnou rozpútanou vo svojej vlasti následkom konania Západu.