Sir Richard Nicholas Stone, známy britský ekonóm, ktorý je považovaný za otca národného hospodárskeho účtovníctva, zomrel pred 30 rokmi – 6. decembra 1991. V roku 1984 sa stal laureátom Nobelovej ceny za vypracovanie účtovného modelu, ktorý sledoval národné a neskôr medzinárodné hospodárske aktivity, uvádza server britannica.com.
Stone pôvodne študoval právo na Univerzite Cambridge, no pod vplyvom jedného z najslávnejších ekonómov Johna Maynarda Keynesa napokon získal titul z ekonómie.
Práve na jeho pozvanie nastúpil v roku 1940 do britského štatistického úradu, neskôr dostal miesto profesora financií a účtovníctva na svojej Alma mater. Okrem toho na univerzite pôsobil aj ako riaditeľ sekcie aplikovanej ekonómie. Tam vydržal po zvyšok profesijného života, v roku 1978 získal rytiersky titul.
Keby ľudia lepšie rozumeli ekonomike, svet by bol krajší
Svoje rozhodnutie venovať sa ekonómii netkvelo len v záľube v číslach. Za ekonómiou videl aj hlbší význam. „V tom čase sa svet nachádzal v hlbokej kríze a mojím motívom, prečo som chcel zmeniť tému, bolo presvedčenie, ktoré pramenilo z mladíckej nevedomosti a optimizmu, že keby sa len lepšie rozumelo ekonomike, svet by bol lepší,“ uviedol webový portál Nobelovej ceny.
Ako uvádza server, prvé odhady britského národného hospodárskeho príjmu podľa modelu Richarda Stonea vypracovali už v roku 1941. Najvýznamnejšiu časť svojej práce v oblasti národného hospodárstva predostrel v 50. rokoch 20. storočia, keď spracoval prvé konkrétne štatistické prostriedky na meranie investícií, vládnych výdavkov a spotreby.
Tieto modely sa spájajú do systému tzv. národného hospodárstva, neskôr ich pretransformoval aj na medzinárodné organizácie ako Organizácia spojených národov či Svetová banka.
V kariére sa venoval aj problematike trhu, modelom ekonomického rastu i teórii vstupov a výstupov. Závery jeho prác sú doteraz cenené medzi ekonómami a analytikmi po celom svete.