Čína vo štvrtok (9. 12.) ostro odsúdila stredajšie (8. 12.) rozhodnutie Spojeného kráľovstva, Austrálie a Kanady pripojiť sa k diplomatickému bojkotu zimných olympijských hier, ktoré sa uskutočnia vo februári v Pekingu.
Podľa vyjadrenia čínskeho ministerstva zahraničia tieto štáty „za svoje chybné kroky zaplatia“. Podobný odkaz vyslala Čína už skôr Spojeným štátom, ktoré bojkot oznámili v pondelok (6. 12.).
USA, Británia, Austrália a Kanada na olympiádu oproti zvyklostiam nevyšlú žiadnych vládnych predstaviteľov, podporia ale svojich športovcov, ktorí na hry pôjdu.
V stredu sa k diplomatickému bojkotu pridal aj nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. Do Pekingu neplánujú ísť ani predstavitelia Nového Zélandu.
China says Australia, UK and US will ‘pay price’ for Winter Olympics action https://t.co/Ajx5ZPjhfH
— The Guardian (@guardian) December 9, 2021
Lídri západných krajín bojkot odôvodňujú porušovaním ľudských práv v Číne, okrem iného v Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang. Peking tieto iniciatívy odsudzuje ako politizáciu športového podujatia a uvádza, že bojkot sa stretne s neúspechom.
„Spojené štáty, Austrália, Británia a Kanada, ktoré sa rozhodli zneužiť olympijské hry na politickú manipuláciu, sami seba izolujú a nevyhnutne za to zaplatia,“ vyhlásil hovorca čínskej diplomacie Wang Wen-pin. Zdôraznil pritom, že Peking týmto krajinám vôbec neposlal na olympiádu pozvánky.
„Šport nemá s politikou nič spoločné. Olympiáda je veľkým zhromaždením športovcov a milovníkov športu a nie javiskom pre politikov,“ dodal.
Ani prezidentka Čaputová neplánuje účasť
Aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová sa stotožňuje s výhradami, pre ktoré sa viacerí predstavitelia rozhodli nezúčastniť sa na olympijských hrách. Uviedol to riaditeľ odboru komunikácie Kancelárie prezidenta SR Jozef Matej.
„Prezidentka SR Zuzana Čaputová neuvažuje o účasti na zimných olympijských hrách v Pekingu,“ uviedol Matej s tým, že hlava štátu účasť ani neplánovala. Dôvodom mala byť aj pandemická situácia.
Slovenská poslankyňa Európskeho parlamentu Miriam Lexmannová v stredu oznámila, že spoluiniciovala výzvu predsedom inštitúcií Európskej únie, ako aj trom najvyšším slovenským ústavným činiteľom na diplomatický bojkot ZOH v Pekingu.
Svet si podľa nej nemôže dovoliť zatvárať oči pred bezprecedentným porušovaním ľudských práv náboženských a etnických menšín Čínskou komunistickou stranou.
Mnohí ešte váhajú
Väčšina európskych krajín zatiaľ s rozhodnutím o diplomatickom bojkote olympijských hier váha. Francúzsky minister zahraničia Jean-Yves Le Drian vo štvrtok povedal, že by chcel dosiahnuť s ostatnými krajinami Európskej únie spoločnú pozíciu.
Minister školstva Jean-Michel Blanquer však stanici BFM TV povedal, že sa Francúzsko k bojkotu nepripojí. „Šport je svet sám pre seba, ktorý treba chrániť pred politickými zásahmi,“ povedal. Napríklad Taliansko už skôr uviedlo, že sa k bojkotu nepridá.
Olympiáda sa má konať od 4. do 20. februára, ale vzhľadom na čínske obmedzenia pre vstup cudzincov na čínske územie pre šírenie ochorenia COVID-19 sa očakáva, že do Pekingu pricestuje len málo svetových politikov. Významnou výnimkou má byť ruský prezident Vladimir Putin, ktorý už prijal pozvanie svojho čínskeho náprotivku Si Ťin-pchinga.