Európska únia zvažuje, že zakáže používanie olova v strelive aj rybárskych potrebách. Chce tým chrániť životné prostredie. Proti sú majitelia zbraní aj minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Podľa nich nahrádzanie olova v strelive inými látkami zaťaží prírodu oveľa viac.
Strelivo, ktoré nezasiahne svoj cieľ, končí v prírode. Podľa štúdie Európskej chemickej agentúry ročne uhynie na otravu olovom jeden milión vodných vtákov.
Pozrite si celú reportáž RTVS:
„Pojedia olovo, ktoré vtáky považovali za nejaké kamienky. A keďže žalúdočné kyseliny u vtákov sú oveľa kyslejšie, ako povedzme u cicavcov, tak u tých vtákov stačí naozaj veľmi málo olova, aby došlo k otrave,“ vysvetľuje ornitológ z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Mirko Bohuš.
So zákazom nesúhlasia zástupcovia streleckej verejnosti, ani minister hospodárstva. Opierajú sa o vlastnú štúdiu. Podľa nej olovo, ktoré sa dá dobre recyklovať, sa musí nahrádzať inými kovmi. To bude drahšie a pre prírodu aj tak škodlivé.
„Aká je alternatíva k olovu? No nemusí byť žiadna. To olovo nie je tak škodlivé, ako jeho náhrady. To jasne vyplýva z analýzy,“ hovorí Sulík.
Európska komisia už používanie oloveného streliva čiastočne obmedzila, keď začiatkom roka zakázala používanie olovených brokov v mokradiach.Tento zákaz má platiť od 15. februára 2023 vo všetkých členských štátoch.