Medziročný rast cien v novembri 2021 dosiahol najvyššiu mesačnú hodnotu inflácie za sedemnásť rokov – od decembra 2004. Inflácia v novembri vystúpila na 5,6 %, od začiatku roka je priemerný cenový rast na úrovni 2,9 %
Medzimesačne aj medziročne hýbali ceny nahor najmä vybrané potraviny, stavebné materiály v rôznych položkách bývania a tiež drahší nábytok, bytové zariadenie či bežná údržba domácnosti. RTVS o tom informoval Štatistický úrad SR.
Najviac rástli ceny potravín
Infláciu medziročne najvýraznejšie podporil rast cien potravín o 4,8 %, čo je najvyššia hodnota od mája 2020. Najvýznamnejšie tento výsledok ovplyvnili rastúce ceny chleba a obilnín, ďalej mlieka a syrov, obe zložky boli medziročne drahšie o 5 % a ich ceny sa dynamickejšie zvýšili aj medzimesačne.
V novembri sa najmä pod vplyvom drahšieho masla zdynamizoval rast cien za oleje a tuky, medziročne sme zaplatili až o pätinu viac (v októbri to bolo len necelých 12 %). Naopak, tlmiaci účinok malo medzimesačne zlacnenie mäsa, zeleniny a ovocia. Od začiatku roka v súhrne stúpli ceny potravín v medziročnom porovnaní o 1,5 %.
Zdražujú energie i bývanie
Najväčšia položka v štruktúre výdavkov slovenských domácností – bývanie a energie, zvýšili rast cien na hodnotu 4 %, čo je najviac v tomto roku (minulý mesiac to bolo 3,5 %).
Ide najmä o vplyv drahších stavebných materiálov, ktoré vstupujú do rôznych zložiek výdavkov patriacich do tohto odboru a dosahujú nadpriemerné medzimesačné rasty takmer nepretržite už od jari tohto roka.
Medziročný rast aj naďalej ovplyvňoval aj rast cien palív či rastúce ceny nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby, ktoré dosiahli najvyššie hodnoty rastu v tomto roku (o 5,3 %) aj z dôvodu novembrového rastu cien prostriedkov na umývanie a pranie v domácnostiach.
Medzimesačný vývoj
Medzimesačne ceny vzrástli o 0,5 %. Tempo rastu sa druhý mesiac po sebe zmiernilo, v októbri bol medzimesačný rast 0,6 %, v septembri 0,8 %.
Spomedzi 12 hlavných zložiek spotrebného koša ceny vzrástli v ôsmich, v dvoch odboroch sa vývoj nezmenil (vzdelávanie a pošty a telekomunikácie).
Najvýznamnejšie k medzimesačnému rastu cien prispievali vyššie ceny v odbore potraviny a nealkoholické nápoje. Rast sa udržal počas väčšiny mesiacov, pokles cien v tomto roku zaznamenali dvakrát (marec a august).
Medzimesačný rast cien naďalej podporili rastúce ceny v odbore bývanie a energie, a to najmä u zložiek, ktoré reagujú na vplyv drahších stavebných materiálov.
Medzimesačné zníženie sme zaznamenali v dvoch odboroch, v rámci odboru alkoholické nápoje a tabak klesli najmä ceny piva o 0,6 % a vína o 0,3 %. Pokles v odbore zdravotníctvo ovplyvnilo zníženie cien farmaceutických výrobkov o 0,5 %.
Index spotrebiteľských cien sa v novembri oproti októbru zvýšil v domácnostiach zamestnancov, v domácnostiach dôchodcov, v nízkopríjmových domácnostiach zhodne o 0,5 %.
Medziročný vývoj
Medziročná hodnota inflácie v novembri 2021 vzrástla na 5,6 %, ceny oproti novembru 2020 boli vyššie vo všetkých 12 sledovaných odboroch. Na tejto vysokej hodnote sa podieľali najmä rasty cien potravín, oproti minuloročnému novembru boli vyššie o 4,8 %, čo je najviac od mája 2020.
Druhý najvýznamnejší vplyv na rast cien mala doprava, a to ceny palív, ktoré v novembri dosiahli nový tohtoročný rekord v dynamike medziročného rastu na úrovni 31,2 %.
Rast cien v odbore bývanie a energie, ktorý tvorí najvyšší podiel vo výdavkoch slovenských domácností, dosiahol 4 %, čo je tiež najvyššia hodnota tento rok.
Pod medziročný rast inflácie sa podpísali aj vyššie ceny v odbore reštaurácie a hotely, najmä už tretí mesiac výrazne vyššie ceny v závodných jedálňach, čo bol dopad septembrových zmien v štátnom financovaní obedov na základných školách.
Aktuálne však prispel aj rast cien za stravovacie služby v reštauráciách a kaviarňach, za ich služby sa platilo o 6,4 % viac ako pred rokom. Je to dôsledok výraznejšieho rastu cien za posledný mesiac.
Index spotrebiteľských cien sa v novembri 2021 medziročne zvýšil za domácnosti zamestnancov o 5,7 %, za domácnosti dôchodcov, za nízkopríjmové domácnosti zhodne o 5,4 %.
Celková miera inflácie od začiatku roka 2021
V súhrne za jedenásť mesiacov roka 2021 v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2020 sa spotrebiteľské ceny zvýšili o 2,9 %. Index spotrebiteľských cien sa zvýšil za domácnosti zamestnancov o 3 %, za nízkopríjmové domácnosti o 2,8 %, za domácnosti dôchodcov o 2,7 %.