Peking v pondelok (24. 1.) varoval pred pravdepodobným silným znečistením ovzdušia počas nadchádzajúcich zimných olympijských hier (ZOH) v čínskej metropole. Úrady preto spustili núdzový plán, pomocou ktorého sa má zabezpečiť, aby hry nenarušil smog. Informovala o tom agentúra AFP.
„Zimné olympijské a paralympijské hry v Pekingu sa uskutočnia na severe Číny koncom zimy a začiatkom jari, keď sú mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky,“ uviedol na tlačovej konferencii hovorca čínskeho ministerstva životného prostredia Liou Jou-pin.
Dodal, že všetky lokality konania ZOH aktivujú „núdzové plány“. Medzi nariadenia patrí zníženie výroby v znečisťujúcich spoločnostiach s relatívne malým ekonomickým vplyvom v hostiteľských mestách Peking a Čang-ťia-kchou.
Jedno z najviac znečistených miest sveta
Čínske hlavné mesto po zvolení za hostiteľské mesto hier v roku 2015 vyhlásilo „znečistenú vojnu“. Peking v snahe zbaviť sa statusu jedného z najviac znečistených miest na svete zatvoril desiatky uhoľných elektrární a premiestnil odvetvie ťažkého priemyslu.
Podľa štátnych údajov zverejnených v januári 2022 je však kvalita ovzdušia aj napriek dramatickým zlepšeniam v posledných rokoch ešte stále hlboko pod normami Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
Koncentrácia jemných častíc (PM2,5) v pekinskom ovzduší vlani klesla na 33 mikrogramov na kubický meter vzduchu. Tieto častice môžu preniknúť do pľúc a vyvolať respiračné ochorenia.
Podľa pekinského úradu pre životné prostredie bolo toto číslo o tretinu nižšie v porovnaní s úrovňou v roku 2013, keď malo hlavné mesto ČĽR jednu z najhorších úrovní kvality ovzdušia na svete. Stále je to však šesťkrát viac, než je hodnota odporúčaná organizáciou WHO.
Environmentálna hrozba
IQAir, švajčiarska organizácia, ktorá poskytuje informácie o stave ovzdušia vo svete, uviedla, že v roku 2020 sa 42 zo 100 miest s najviac znečistením ovzduší nachádzalo v Číne. Peking medzi ne však nepatril.
V pondelok (24. 1.) mal index kvality ovzdušia v Pekingu podľa IQAir hodnotu 218, čo je klasifikované ako „veľmi nezdravé“ územie.
WHO v septembri sprísnila normy pre kvalitu vzduchu a oznámila, že znečistenie ovzdušia ročne spôsobuje sedem miliónov predčasných úmrtí a je jednou z najväčších environmentálnych hrozieb pre ľudské zdravie.