Na hlavný obsah

Musím zomrieť, aby som žil? Legendárny spevák Falco by oslavoval 65 rokov

Autor hitov Rock me Amadeus či Der Kommissar tragicky zahynul.

Musím zomrieť, aby som žil? Legendárny spevák Falco by oslavoval 65 rokov
Na archívnej snímke z roku 1986 rakúsky spevák Falco. Foto: ČTK/imago stock&people/imago stock&people

Azda najlegendárnejší nemecky spievajúci interpret, Rakúšan Johann Hölzel s pseudonymom Falco, sa narodil vo Viedni pred 65 rokmi – 19. februára 1957. Narodil sa v robotníckej štvrti rakúskej metropoly ako jedináčik, pôvodne však mal pochádzať z trojičiek. Jeho dvaja súrodenci ale zomreli ešte pred narodením.

Falco v dokumente Too young to die povedal, že „tri duše v jednej hrudi znie prehnane dramaticky, ale niekedy ich cítim. V mojej náladovosti. Bývam veľmi povznesený a potom hneď veľmi skleslý.“

Umelecké meno si vypožičal od skokana na lyžiach

Už od mlada sa prejavil ako hudobný talent. Nemal ešte päť rokov, keď dostal klavír. Chodil do súkromnej školy, od roku 1967 navštevoval gymnázium, štúdium však nedokončil. Naučil sa aj hrať na basgitare, jeho prvou skupinou bola Umspannwerk. V roku 1977 žil krátko v Západnom Berlíne. 

Tam si aj našiel umelecké meno podľa mena nemeckého skokana na lyžiach Falka Weissfloga. Po návrate bol basgitaristom v punkovej skupine Drehdiwaberl. V roku 1980 nahral skladbu Ganz Wien, ktorá sa dostala v anglickej verzii ako That Scene do rakúskej singlovej hitparády. 

Prvý veľký úspech prichádza v závere roka 1981 so skladbou Der Kommissar. Dostala sa na prvé miesto v Rakúsku, úspech mala v Európe, v Kanade, v americkej hitparáde sa vyšplhala na 72. miesto. Skladba vyšla v roku 1982 aj na debutovom albume Einzelhaft. Dva roky na to vychádza druhý album Junge Roemer.

V septembri 1985 sa na hudobný trh dostal najúspešnejší album Falco 3. Obsahoval tri veľké hity – Rock Me Amadeus, Vienna Calling a Jeanny. Skladba Rock Me Amadeus sa v marci 1986 prepracovala na prvé miesto amerického rebríčka. Bola to prvá nemecká pieseň, ktorá v Amerike vyšplhala na prvú pozíciu. Po Falcovi sa to doteraz nepodarilo žiadnemu nemecky spievajúcemu interpretovi.

Drogy, alkohol, náladovosť i záletníctvo

Okolie rakúskeho speváka to s ním nemalo vždy ľahké. Falco si užíval úspech plnými dúškami, čoskoro to však začal preháňať a začal byť závislý od alkoholu. S partnerkou a neskôr manželkou Isabellou Vitkovic mal dcéru Katarínu. Ich vzťah pre spevákovo záletníctvo, nezvládnuteľné nálady, drogy i alkohol skončil rozvodom v roku 1989, tri roky po narodení dcéry.

Thomas Rabitsch, hráč na klávesy, ktorý sa s Falcom zoznámil ešte keď mal spevák 17 rokov, povedal, že to bol tichý mladý muž, no zároveň bol arogantný a vždy mal o sebe vysokú mienku. Priznal to v dokumentárnom filme Too youg to die.

Manažér Markus Spiegel, ktorý ho objavil, priznal, že išlo o mimoriadne náročnú osobnosť a Falco bol aj veľkým sukničkárom. V období po rozchode s manželkou Isabellou nastal Falcov úpadok, dokonca musel pre nezáujem a problémy so závislosťami rušiť koncertné turné po Európe. Čiastočný comeback sa mu podaril s albumom Nachtflug v roku 1992.

Svojho veľkolepého návratu sa však spevák nedožil, hoci ho plánoval s albumom Out of the dark. Rakúšan havaroval na svojom terénnom aute Mitsubishi Pajero v Dominikánskej republike 6. februára 1998, zraneniam z nehody podľahol. Ukázalo sa, že šoféroval opitý, niektoré zdroje tvrdia, že bol aj pod vplyvom drog.

Mnoho fanúšikov sa domnieva, že legendárny spevák tušil, že zomrie. Svedčiť o tom má veta z textu jeho hitu Out of the dark z rovnomenného albumu Muss ich denn sterben um zu leben? (Musím zomrieť, aby som žil?). Falcova hudba je nielen v Rakúsku, ale aj po celom svete aj desaťročia po jeho smrti naďalej obľúbená.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet